Sadržaj
Visok sadržaj ulja u plodu avokada poznat je još od astečkih vremena, a voće se ponekad naziva „biljni puter“ ili „maslena kruška“. Biljka potiče iz Centralne Amerike, a uzgoj se proširio na toplu subtropsku i umerenu klimu širom sveta.
Meso avokada može sadržati do 30% ulja (na osnovu sveže težine), ali ga ima vrlo malo u semenu (oko 2%) ili kori (oko 7%). Ulje avokada prvobitno je, i još uvek je, izdvojeno za kozmetičku upotrebu zbog vrlo velike penetracije i brze apsorpcije u kožu.
Nakon predsušenja mesa avokada, da bi se uklonilo što više vode (približno 65% vode u mesu avokada), ulje avokada za kozmetiku se tradicionalno ekstrahuje rastvaračima na povišenim temperaturama. Posle ekstrakcije, ulje za primenu u proizvodima za negu kože se obično rafinira, izbeljuje i dezodoriše, što rezultira žutim uljem bez mirisa.
Kako se dobija avokado ulje?
Proces dobijanja ulja iz zrelog avokada je mehanička ekstrakcija, slična ekstrakciji maslinovog ulja, sa dodatnim korakom uklanjanja kore i koštica (semena). Posle toga, meso se melje u pastu, a zatim se meša 40-60 minuta na 45-50 °C. Ovo je viša malaksaciona temperatura od one koja se koristi za ekstrakciju maslinovog ulja, ali se i dalje smatra hladno presovanom ekstrakcijom ulja avokada. Nešto viša temperatura pomaže ekstrakciji ulja iz ćelija koje sadrže ulje i ne utiče na kvalitet ulja. Ulje i voda se odvajaju od pulpe pomoću centrifuge za brzo pretakanje, a zatim se ulje odvaja od vode u završnim centrifugama za poliranje. Celuloza iz centrifuge za pretakanje i otpadna kora/seme se vraćaju u voćnjake radi kondicioniranja tla ili se koriste kao hrana za životinje.
Ulje avokada, ako je izdvojeno iz zdravog voća (bez truljenja, fizioloških poremećaja ili oštećenja), rezultiraće vrlo malim procentom slobodnih masnih kiselina (FFA – free fatty acids <0,5% kao oleinska kiselina). Takođe, vrednosti peroksida (PV) mogu biti vrlo niske (<2 meq/kg). Preporučeni standardi za ekstra devičansko ulje avokada predložili su maksimalni PV od 4 meq/kg.
U zdravom, zrelom voću, nivo lipolize koji se javlja je nizak, što rezultira niskim % FFA. Voće nije potrebno preraditi odmah nakon sazrevanja, ali treba izbegavati duga odlaganja. Generalno, veći % FFA nastaje zbog nekvalitetnog voća, kašnjenja u preradi dozrelog voća ili loše proizvodne prakse.
Kako se koristi ulje avokada?
Ulje avokada je odlično za kuvanje ukusnih i zdravih obroka. Odličan je izvor antioksidanata, esencijalnih masnih kiselina, minerala i vitamina. Ali da li ste ikada razmišljali da koristite ovo ukusno voće za umirenje i lečenje kože?
Smatra se da upijajuće ulje avokada ima brojne prednosti za vašu kožu, poput vlaženja suvih ruku ili delovanja kao prirodna krema za sunčanje. Ulje avokada možete naneti direktno na kožu ili ga pomešati sa omiljenim kozmetičkim proizvodima.
Da li je ulje avokada dobro za kožu?
Antioksidanti i antiinflamatorna sredstva u ulju avokada pomažu vašoj koži da ostane glatka, jaka i elastična. Ulje avokada možete kupiti u bilo kojoj zdravstvenoj ili prehrambenoj prodavnici i koristiti ga za:
- Umirenje kože koja svrbi
- Lečenje ispucale kože
- Obnavljanje suve kože
- Hidriranje i vlaženje kože
- Zaštitu kože od ultraljubičastog zračenja
- Zaštitu od oštećenja kože
Neki ljudi ulje avokada nazivaju esencijalnim uljem, ali to nije u potpunosti tačno. Ulje avokada zapravo se smatra uljem nosačem ili osnovom.
Esencijalna ulja su visoko koncentrovana maziva destilovana iz aromatičnih delova biljke kao što su koren ili lišće. Ulja nosači su presovana iz semenki, orašastih plodova ili drugih masnih delova voća i koriste se za razređivanje esencijalnih ulja. Eterična ulja isparavaju i imaju jake mirise, dok ulja nosači nemaju.
Glavne prednosti ulja avokada su umirivanje i dodavanje hidratacije koži, a ako imate masnu kožu, možda bi ipak bilo bolje da preskočite ovo ulje. Korišćenje ulja avokada na suvoj i normalnoj koži neće ostaviti mastan trag – upiće se u najvećem delu.
Šta kažu istraživanja?
Istraživači su dokumentovali kako prirodna ulja poput ulja avokada mogu biti korisna za vašu kožu. Ovo funkcioniše bez obzira da li koristite ulje avokada samo po sebi ili ga kombinujete sa nekim drugim sredstvom, poput vaše omiljene kreme za kožu.
Beta karoten, proteini, lecitin, masne kiseline i vitamini A, D i E koji se nalaze u ulju avokada pomažu u vlaženju i zaštiti kože od štetnih UV zraka, a takođe povećavaju metabolizam kolagena. Studija iz 2015. godine otkrila je da topikalna krema za kožu koja se sastoji od ulja avokada, čajevca, emua i jojobe ima pozitivne antimikrobne efekte.
Ulje avokada takođe može pomoći u zarastanju rana. Studija iz 2013. godine utvrdila je da linolna kiselina, oleinska kiselina i druge monozasićene masne kiseline u ulju avokada mogu ubrzati zarastanje rana.
Neki dokazi sugerišu da ulje avokada može pomoći u lečenju kožnih oboljenja kao što je psorijaza, hronično autoimuno stanje koje uzrokuje guste, ljuspaste, crvene mrlje na koži. Studija iz 2005. godine otkrila je da ulje avokada pomešano sa kremom sa vitaminom B12 može olakšati simptome psorijaze duže vreme od tradicionalne terapije vitaminom D3. Istraživači teoretišu da bi se krema sa vitaminom B12, koja sadrži ulje avokada, mogla koristiti kao dugoročni tretman psorijaze.
Kako koristiti ulje avokada na koži?
Ulje avokada možete koristiti u svojoj rutini nege kože na razne načine. Možete umasirati ulje na kožu, utrljati ga po licu poput maske ili ga staviti kao losion, dok ste pod tušem. Može se koristiti svaki dan ili nekoliko puta mesečno bez ikakvih štetnih efekata. Niste sigurni odakle da počnete? Pokušajte da koristite ulje avokada na sledeće načine:
- Kao losion za ispucalu kožu: Umasirajte izdašnu količinu ulja avokada u kožu nakon kupanja. Ulje avokada možete koristiti samo po sebi ili dodati nekoliko kapi jednom od svakodnevnih losiona za telo koje koristite.
- Kao hidratantno ulje za lice: Napunite 2/3 bočice uljem avokada. Izaberite drugo hranljivo ulje i njime napunite poslednju trećinu bočice. Dodajte tri do četiri kapljice svog omiljenog esencijalnog ulja poput lavande ili ruže. Uvrnite poklopac i dobro promućkajte. Sipajte malo svog domaćeg ulja na dlan, utapkajte ga na prste i nanesite na lice. Ulje možete koristiti i kao hidratant za ruke. Ulje može trajati i godinu dana ako bocu držite dalje od sunčeve svetlosti.
- Kao domaća maska za lice: Zreli avokado isecite na kockice i dodajte malu količinu ulja avokada. Viljuškom ili kašikom izgnječite u pastu. Nanesite pastu na lice i ostavite da se stegne 10 do 15 minuta. Masku od avokada možete isprati toplom vodom ili sredstvom za čišćenje lica, u zavisnosti od vašeg tipa kože.
- Kao prirodna krema protiv starenja kože: Pomešajte 1/4 šolje ulja avokada sa 2 kašike kokosovog ulja, 2 kašike pčelinjeg voska, 1/2 kašičice E vitamina i 1 kašikom shea putera u staklenoj tegli. Stavite teglu bez poklopca u lonac napunjen sa oko četiri centimetra vode. Pustite da provri. Mešajte sastojke dok se tope u tegli. Kad se rastope, sipajte kremu u manju teglu i ostavite da odstoji dok se ne stvrdne. Stavite poklopac, a teglicu čuvajte na suvom i hladnom mestu, dalje od sunčevih zraka.
Neželjeni efekti ulja avokada
Studije o neželjenim efektima ulja avokada su retke. Kao i za svaki proizvod, dobra ideja je da prvo napravite test na koži, kako biste isključili bilo kakve alergije.
Da biste to uradili, utrljajte masnu količinu ulja u unutrašnjost podlaktice. Ako u roku od 24 sata ne iskusite iritaciju ili upalu, ulje bi trebalo da bude bezbedno za upotrebu.
Ako ste alergični na avokado, obratite se lekaru pre upotrebe ulja avokada.
Ako ste spremni da uvrstite ulje avokada u svoju rutinu nege kože, počnite još danas. Ulje avokada možete kupiti u lokalnoj prodavnici organske hrane ili u apotekama. Nakon upotrebe, osećaj blagodati koju pruža ulja avokada gotovo trenutno ćete iskusiti na vašoj koži. Ipak, da biste videli dugoročne rezultate, moraćete ga koristiti tokom kontinuiranog vremenskog perioda.