4.6 C
Novi Sad
ponedeljak, novembar 25, 2024

Za šta se koristi koštica avokada?

Avokado je veoma popularno voće koje je našlo put do trpeza širom sveta. Super je hranljiv, odličan je u šejkovima, a od njega se lako pripremaju ukusni namazi i deserti. 

Svaki avokado ima veliku košticu (seme) koje se obično baca, ali postoje tvrdnje da je koštica avokada veoma zdrava i da je moguće koristiti za jelo. Međutim, mnogi se pitaju da li je uopšte sigurno jesti seme avokada.

Danas istražujemo potencijalne zdravstvene koristi koštice avokada, kao i moguće nedoumice.

Šta se nalazi u koštici avokada?

Seme avokada zatvoreno je u tvrdu ljusku i čini 13–18% veličine celog ploda.

Informacije o njegovom sastavu su ograničene, ali sadrže dobar raspon masnih kiselina, dijetetskih vlakana, ugljenih hidrata i malu količinu proteina.

Koštica avokada ima bogat nutritivni sastav (freepik.com)

Seme se takođe smatra bogatim izvorom fitohemikalija, uključujući supstance koje biljke proizvode da bi se zaštitile. Iako neke od fitohemikalija u semenu avokada mogu imati antioksidativni potencijal, druge možda ne nude nikakve zdravstvene benefite.

Ugljeni hidrati u semenu avokada sastoje se uglavnom od skroba, a njegova suva masa je skoro 75% skroba. Skrob se sastoji od dugog lanca šećera, a istraživači su počeli da istražuju njegovu potencijalnu upotrebu u prehrambenim proizvodima.

Seme avokada sastoji se uglavnom od masnih kiselina, ugljenih hidrata u obliku skroba i dijetetskih vlakana, kao i male količine proteina i širokog spektra fitohemikalija.

Potencijalni zdravstveni benefiti koštice avokada

U mnogim zemljama se ekstrakti semena avokada koriste za regulisanje visokog krvnog pritiska.

Smatra se da je seme nedovoljno iskorišćeno, a rana istraživanja sugerišu da njegova konzumacija može imati zdravstvene prednosti, jer utiče na:

  • Holesterol: Dokazano je da brašno iz semena avokada smanjuje ukupni holesterol i „loš“ LDL holesterol kod miševa.
  • Dijabetes: Može smanjiti nivo šećera u krvi kod dijabetičkih pacova. Jedna studija na životinjama pokazala je da je efikasan kao i antidijabetički lek.
  • Krvni pritisak: Studije na životinjama sugerišu da ekstrakti semena avokada mogu da pomognu u opuštanju krvnih sudova, što pomaže u smanjenju krvnog pritiska, ključnog faktora rizika za srčane bolesti.
  • Antioksidant: Studije epruveta na ekstraktima semena avokada pokazale su da seme avokada može imati jaka antioksidativna svojstva.
  • Antibakterijsko dejstvo: Jedna studija epruvete otkrila je da je ekstrakt koštice avokada zaustavio rast Clostridium sporogenes-a, bakterija koja stvara spore.
  • Antifungalno dejstvo: Seme avokada inhibiralo je rast gljivica u ispitivanjima epruveta. Konkretno, može inhibirati Candida albicans, gljivicu koja često uzrokuje probleme u crevima.
Koštica avokada može imati benefite po zdravlje ljudi, ali nema dovoljno ispitivanja koja bi to potvrdila (freepik.com)

Iako su ovi nalazi obećavajući, imajte na umu da su zasnovani na ispitivanjima epruveta i testiranjima na životinjama. Potrebna su dalja istraživanja zasnovana na ljudima pre nego što se mogu doneti bilo kakvi zaključci.

Pored toga, ove studije su uglavnom koristile prerađene ekstrakte semena avokada, a ne celo samo seme.

Studije na košticama avokada sugerišu da mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti i biti efikasne u borbi protiv bakterija i gljivica. Ipak, potrebno je dalje istraživanje na ljudima pre nego što se mogu doneti bilo kakvi zaključci.

Da li je sigurno konzumirati košticu avokada?

Postoji zabrinutost da bi neka biljna jedinjenja u semenu avokada, poput inhibitora tripsina i cijanogenih glikozida, mogla biti štetna.

Sigurnosni testovi na semenu avokada su u ranoj fazi i ograničeni su na studije na životinjama.

U jednom nigerijskom istraživanju pacovima su date veoma visoke doze ekstrakta semena avokada tokom 28 dana i nisu zabeleženi štetni efekti.  Na osnovu konzumacije semena avokada od strane lokalnog stanovništva, procenjeno je da je maksimalni dnevni unos ekstrakta semena avokada 3 mg po kg telesne težine kod odraslih ljudi.

Druga studija na miševima otkrila je da ekstrakt semena avokada ne pokazuje toksičnost kada se unese u koncentraciji do 500 mg po kg telesne težine dnevno. Miševi koji su unosili viši nivo ekstrakta semena avokada umrli su u roku od 24 sata.

Masimalni dnevni unos semena avokada je 3mg po kg telesne težine (freepik.com)

Takođe postoji zabrinutost da ulje semena avokada može naneti štetu ljudskom organizmu, jer se pokazalo da povećava enzime i nakupljanje masti u jetri pacova.

Trenutno nema dovoljno dokaza koji bi mogli sa sigurnošću da tvrde da je seme avokada bezbedno za ishranu ljudi, jer je do sada istraživanje sprovedeno na životinjama.

Takođe, postupak ekstrakcije koji se koristi u studijama mogao bi da promeni njegove efekte na vaše telo.

Istraživanja o bezbednosti semena avokada su retka. U vrlo visokim dozama može biti štetno za miševe i pacove, a nepoznato je da li je bezbedno za ishranu ljudi.

Kako jesti koštice avokada?

Koštica avokada je vrlo tvrda i mora se pripremiti pre nego što je spremna za upotrebu.

Prvo je treba osušiti u rerni, na visokoj temperaturi, nekoliko sati. Preporučuje se sušenje semena u rerni, dva sata, na 121 °C. Jednom kada je seme dehidrirano, može se iseckati i staviti u blender ili procesor hrane dok se ne pretvori u prah.

Prah se zatim može dodati u smoothie ili koristiti u čajevima, sosevima ili umacima.

Košticu avokada možete dodavati smoothie-jima, ali obratite pažnju – gorka je! (freepik.com)

Međutim, isušivanje semena može smanjiti njegov sadržaj antioksidanta, tako da možda nećete dobiti sve koristi koje ste očekivali.

Imajte na umu da je seme gorko. Ako planirate da ga dodate u vaš smoothie, pobrinite se da ga uravnotežite sa malo slatkih namirnica, tako što ćete uključiti voće, poput banane ili jagoda.

Nema dokaza koji pokazuju da je seme avokada bezbedno konzumirati. Verovatno je bolja ideja da popijete šolju zelenog čaja ili pojedete šaku bobica, umesto da rizikujete. Ako se odlučite da probate seme avokada, možda bi bilo najbolje da ga jedete samo povremeno kako biste smanjili verovatnoću štetnih neželjenih efekata.

Seme avokada treba isušiti, iseckati i pomešati sa drugim namirnicama, pre nego što ga je moguće jesti. Međutim, proces sušenja može značajno smanjiti njegov sadržaj antioksidansa.

Završna reč

Iako su studije na životinjama i epruvetama otkrile neke koristi od koštice avokada, nedostaju dokazi koji ukazuju na zdravstvene koristi kod ljudi. Studije na životinjama takođe pokazuju da velike količine mogu izazvati neželjene efekte, mada nijedna studija zasnovana na ljudima nije ispitivala njihovu bezbednost.

Trenutno se ne preporučuje jesti seme avokada. Ako se odlučite da probate seme avokada, smanjite unos na minimum, kako biste smanjili rizik od potencijalnih neželjenih efekata.

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo