11.4 C
Novi Sad
utorak, april 1, 2025

Sokobanjska gastronomija – kafansko jelo šuš muš i salata predžmijarka

Negde su to škembići u saftu, negde tripice, a u Sokobanji – šuš muš. Skoro zaboravljeno staro srpsko  jelo koje se nekada često spremalo. U kućnim uslovima manje (domaćice su nekako izbegavale da ga spremaju, zbog otužnog mirisa iznutrica), pa je  ipak važilo za kafansko jelo. I nema te kafane koja je držala do sebe, do pre samo nekoliko decenija, a da na meniju nije imala škembiće.

Danas je to specijalitet koji se retko gde može naći. Kako sa žaljenjem tvrde oni koji znaju šta je pravi šuš-muš, više to nije to. U  vreme kada i u domaćinstvima i u kafanama preovladavaju namirnice iz kutija, konzervi i ostalih industrijskih pakovanja, a nema ni vremena da se jela gotove satima ili po čitav dan, iščezla su i svi ti gurmaluci. Pa i tamo gde se mogu naći, to je samo kopija pravog starinskog jela ili, što bi oni koji znaju šta je šta, rekli – liči.

Ovako se škembići spremaju u Sokobanji  

Za sokobanjski šuš muš, za koje je ovdašnja ekipa ne tako davno dobila i nagradu  za ukupan nastup i izuzetan doprinos u razvoju ugostiteljstva i turizma na takmičenju Zlatne ruke u Nišu, potrebno je:

Jedno juneće škembe (burag ili želudac), koje je prethodno dobro oprano i nekoliko sati stajalo u hladnoj vodi koja se povremeno menja. Škembe bi trebalo da bude sveže, ali ga neki ostave u zamrzivaču na jedan dan, kako bi omekšalo i lakše se skuvalo.

  • 4 svinjska papka
  • Jagnjeća tanka crevca
  • Kilogram bele jagnjeće ili teleće džigerice
  • Dve glavice crnog luka
  • Dve veze mladog luka
  • 1 kg paradazja
  • 1 kg paprika babura
  • Ljutih papričica po ukusu
  • Soli, aleve paprike i tucanog bibera, po ukusu
  • 1 kg crne jagnjeće ili teleće džigerice
  • ½ l belog vina

Priprema

Škembe iseći na krupne komade. Papke uviti u crevca. Luk iseckati. Paradajz iseckati na kriške, a papriku  i, eventualno, ljute papričice, na krupnije komade. Sve sastojke osim crne džigerice i vina staviti u veću posudu, naliti vodom i kuvati. Na tihoj vatri kuvati nekoliko sati, dolivajući povremeno vodu i promešati da ne zagori. Skuvano je kada viljuška nesmetano prolazi kroz škembe. Izvaditi iznutrice i  iseckati ih. Povrće izvaditi i zajedno sa saftom ga propasirati. Vratiti sve to u šerpu u kojoj se kuvalo, dodati iseckanu crnu džigericu, naliti vino i ostaviti da se krčka još 20 do 30 minuta. Nećete ga pokvariti ako gotovo jelo pospete seckanim peršunom. Služiti uz crno vino i sokobanjski sir.

Šuš muš je nekad bio na meniju svake sokobanjske kafane 

Sokobanjčani, oni koji  su imali prilike da u nekoj od ovdašnjih kafana probaju ove mezeluke, a i da slušaju priče svojih starijih o tome „kako je nekad bilo“, objašnjavaju: u prvoj polovini prošlog veka svaka sokobanjska kafana je na meniju imala šuš muš. To je u početku bilo jelo siromašnih slojeva, ali su kasnije svi viđeniji gosti koji su dolazili u Banju, voleli da probaju ovaj specijalitet. 

Tajna kafanskog sokobanjskog šuš muša je bila u specifičnom načinu kuvanja, ali i pripremanja samog junećeg škembeta i svinjskih papaka, kao i u dodavanju određenih začina. Zahvaljujući svim ovim faktorima dobijala se određena gustina ovog jela i njegov jedinstven ukus. Ljubitelji škembića kažu da je jelo dovoljno izdašno da, osim salate i parčeta sira i čaše vina, ne zahteva ništa više. 

Ako se ne biste upuštali u pripremu, već radije isprobali šuš muš u nekoj od sokobanjskih kafana, svakako savetujemo da posetite ovu našu prelepu banju. Pored odličnih kafana Sokobanja ima da ponudi mnogo toga – prirodne lepote, svež vazduh, razne zabavne i kulturne aktivnosti i sadržaje. Pogledajte na ovom sajtu ponudu smeštaja i rezervišite apartman za svoj odmor.

Salata predžmijarka

Za salatu preporučujemo predžmijarku, među južnjacima popularnu salatu od suvih paprika, koja ima samo različite nazive, ali je uvek jako ukusna.

Potrebno je:

  • Dvadesetak suvih paprika
  • Tri srednja struka praziluka
  • Ulje i so po ukusu

Pripremanje

Obariti suve paprike, prohladiti ih i sitno iseckati. U krajevima bogatim paprikom, sa skuvanih paprika najpre se viljuškom skine onaj unutrašnji deo, a tek onda se malo usitni. No, budući da je i opna jestivi deo paprika, pa i suvih, a cena ove namirnice nimalo povoljna – valja naglasiti i činjenicu da celuloza koju sadrži jako prija probavnom traktu, pa ništa lakše nego – ne bacati je.

Praziluk sitno iseckati, posipati solju i blago ga, viljkuškom ili rukom, istrljati, pa pomešato sa paprikom.

Začiniti suncokretovim ili maslinovim uljem i po potrebi dodati još malo soli. Ako neko voli, može malo i pobiberiti ovu preukusnu salatu, koja posebno prija tokom zimskih meseci.

No, ukoliko zaželite i neki slatkiš, preporučujemo vam  jedan koji se lako i brzo sprema, a izuzetno je prijatnog ukusa.

Šljive u čanče

Potrebno je (mere su za jednu osobu) 

  • Šaka svežih ili suvih šljiva
  • 1 kašika pirinča
  • 4 kašike šećera ili više, ako volite mnogo slatko
  • 2 čaše vode

Pripremanje

Šljive staviti da se kuvaju zajedno sa šećerom. Kada puste nekoliko ključeva, dodati pirinač. Na tihoj vatri kuvati dok pirinač ne bude skuvan. Ovu smesu sipati u odgovarajuću činiju – nekada je to bilo čanče, rukom deljana drvena posuda.Zasladite se u svom domu ili još bolje – uputite se u Sokobanju na ovu poslasticu!

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo