Sadržaj
Ulje napravljeno od avokada – voće koja je plod drveta avokada (Persea americana) – je postalo jedna od najpopularnijih masnoća za kuvanje, uz maslinovo i kokosovo ulje. Ali kako se njegove zdravstvene koristi slažu sa drugim zdravim uljima?
Ulje avokada je istisnuto iz sveže pulpe avokada, koja ima do 25% masti. Ima najvišu tačku dimljenja od svih biljnih ulja koja se koriste u ishrani (265 do 270 °C). Preko 50% ovog ulja čine mononezasićene masti, što ulje avokada čini manje sklonim oksidaciji od polinezasićenih ulja, ali i dalje tečnim na sobnoj temperaturi (za razliku od zasićenih masti).
Zašto je ulje avokada postalo popularno?
Sa velikim brojem dijeta sa visokim sadržajem masti i proteina, a niskim sadržajem ugljenih hidrata, porasla je potražnja za zdravim masnoćama. Ulje avokada nedavno je privuklo ljude na paleo režimu ishrane, kojima su potrebne varijacije zdrave masti, tako da sva njihova hrana nema ukus kokosovog ulja. Trenutno se najviše avokadovog ulja proizvodi u Meksiku, ali 2016. godina je obeležila prvu veliku proizvodnju avokadovog ulja u SAD-u.
Da li je ulje avokada zdravo?
Ulje avokada sadrži puno mononezasićenih masti (tj .oleinske kiseline), koja se zbog svog oblika, koji više podseća na cik-cak, a ne ravan, smatra zdravijom za srce i krvne sudove, nego zasićene masti. Pritom je stabilnija od polinezasićenih masti koje se obično nalaze u biljnim uljima. Takođe je dobar izvor omega-9 masnih kiselina, antiinflamatornog antioksidansa vitamina E i luteina (koji pospešuje vid).
Maksimalne efekte i zdravstvene blagodati avokadovog ulja iskusićete ako ga konzumirate sirovog, u hladno prešanom obliku , jer masti imaju tendenciju da se razgrađuju kuvanjem. Smatra se da esencijalna ulja avokada, koja se koriste u kuvanju i mimo njega, pomažu suvoj koži i pomažu u nezi kože u celini.
Koliko je zdravo ulje avokada u poređenju sa drugim uljima?
Avokado sadrži oko 12% zasićenih masti, što je manje od kokosovog ulja, palminog ulja, ulja semenki pamuka, kikirikija, sojinog ulja, ekstra devičanskog maslinovog ulja, kukuruznog ulja i ulja semenki suncokreta, ali više od ulja grožđa, uljane repice, ulja šafranike i ulja oraha.
U poređenju sa maslinovim uljem, puno fitosterola (steroida koji snižavaju LDL holesterol) ostaje u ulju avokada čak i nakon dugih perioda izloženosti visokoj toploti.
Koje su kulinarske primene avokado ulja?
Izuzetno visoka tačka dimljenja znači da je čak i nerafinisano ekstra devičansko ulje avokada održiva opcija za kuvanje na visokim temperaturama, poput dinstanja, pečenja i prženja (tačka dimljenja ekstra devičanskog ulja avokada iznosi oko 250 °C – viša je nego kod kod mnogih rafinisanih ulja). Važno je napomenuti da nerafinisano ulje avokada zapravo baš i nema neutralan ukus. Ima jak okus – iznenađenje! – avokada.
Međutim, ako avokado ulje dugo izlažete visokim temperaturama, izgubićete one bogate, maslene i orašaste arome – ali i njegov vitamin E. Nerafinisano ulje avokada dodaje zeljasti biljni ukus jelima od sirovih namirnica, pa koristite ulje avokada kao preliv u salatama.
Da li je ulje avokada pogodno za prženje?
Sa visokom tačkom dimljenja, ulje avokada je apsolutno pogodno za prženje – jedini problem je u tome što, kao i maslinovo ulje, ulje avokada ima tendenciju da bude skuplje, pa verovatno neće biti vaš prvi izbor prilikom punjenja friteze.
3 ideje za recepte sa uljem od avokada
- Majonez od ulja avokada: Rafinisano ulje avokada, neutralnog ukusa, čini ga odličnim izborom za domaći recept za majonez.
- Preliv za salatu: Pokušajte da uparite nerafinisano ulje avokada sa cilantrom, sokom limete i jogurtom za živopisan, kremast preliv za salatu. Ili napravite preliv od ulja avokada sa senfom, svežim limunovim sokom, karanfilićem, belim lukom i morskom solju.
- Prepečena riba: Ulje avokada sa visokim tačkom dimljenja idealno je za postizanje hrskave kožice na fileu ribe, zapečene u ekstra vrućem tiganju.