8.4 C
Novi Sad
sreda, oktobar 16, 2024

Nega orhideja u saksiji: Kako gajiti srećne i zdrave biljke unutra

Orhideje su najlepše sobne biljke poznate po svojim dugotrajnim egzotičnim cvetovima i elegantnom izgledu. Ipak, kada je u pitanju orhideja nega je nešto zbog čega ova lepotica ima reputaciju da je zahtevna i često se smatra “primadonom” među biljkama. Ali, to nije sasvim tačno.

Iako im je potrebna specijalna podloga i precizna količina vode da bi napredovale, ovaj raznovrstan skup biljaka obuhvata i vrste koje su prilično lake za gajenje u zatvorenom prostoru. Kao nagradu za vašu pažljivu negu, orhideje će vas iz godine u godinu radovati svojim elegantnim cvetovima.

Da biste stekli samopouzdanje u nezi orhideja, evo nekih od najboljih saveta za održavanje njihovog zdravlja i sreće, uključujući kako da ih pravilno zalivate, koja temperatura im najviše odgovara i kako da ih pravilno đubrite, presadite i orežete za najbolje rezultate.

Zlatno pravilo nege orhideja

Jedno od najvažnijih pravila kada je u pitanju nega orhideja jeste da se uvek treba truditi da se uslovi rasta ove biljke repliciraju što bliže njihovim prirodnim okruženjima. Orhideje u divljini rastu u toplim klimatskim uslovima Azije, Centralne i Južne Amerike. 

Mogu da budu terestričke orhideje, koje imaju korenje u zemlji, ili epifiti – biljke koje se oslanjaju na drveće i dobijaju vodu iz vazduha, pri čemu mnoge imaju specijalno korenje koje je prilagođeno za ovo.

Rekreativno postizanje maskimalnih uslova za rast orhideja podrazumeva obezbeđivanje nekoliko osnovnih elemenata koji podrazumevaju:

  • Adekvatnu svetlost, 
  • Zalivanje,
  • Odogovarajuću temperaturu,
  • Zemljište za sadnju i đubriva.

Takođe, postoje određene tehnike koje možete da primenite da podstaknete ponovno cvetanje orhideja kada prestanu da cvetaju.

Brze činjenice o orhidejama

Botaničko imeOrchidaceae
VisinaOd 15 do 90 cm
RasprostranjenostOd 10 do 38 cm
Izlaganje suncuPolusenka
ZemljošteSupstrat koji dobro drenažira
Kada saditiTokom cele godine u zatvorenom prostoru

Za koju vrstu orhideje se odlučiti?

Grupa orhideja kao sobnih biljaka je široka i raznovrsna – postoji više od 25.000 vrsta u različitim bojama. Svaka orhideja izgleda drugačije jer se svaka od njih razvila da privuče adekvatnog oprašivača. 

Međutim, sve dele iste karakteristike cveta: unutrašnju grupu od tri latice, uključujući izbočenu donju laticu – ili labellum – i tri spoljašnje čašice. Ponekad su latice i čašice spojene.

Iako postoji ogroman broj vrsta u divljini, one vrste orhideja koje se prodaju kao sobne biljke su one koje su prilagodljive za uzgoj u zatvorenom prostoru. Popularne vrste uključuju:

  • Phalaenopsis orhideja – Poznata kao orhideja moljac, ovo je najčešće dostupna vrsta i najlakša za uzgoj u zatvorenom. Biljke imaju široke listove i dugotrajne cvetove na zakrivljenim stabljikama.
  • Dendrobium orhideja – Postoji mnogo varijacija ove popularne vrste orhideja, koja donosi šarene cvetove koji cvetaju nekoliko nedelja. Svaka stabljika može da ima i do 50 cvetova.
  • Cattleya orhideja – Ova “kraljica orhideja” poznata je i kao orhideja za korsaže. Daje neke od najsvetlijih i najneobičnijih cvetova u svetu orhideja.
  • Paphiopedilum orhideja – Ova orhideja koja se lako neguje i ima dugotrajne cvetove često se naziva orhideja papučar zbog neobičnog oblika svojih cvetova.

Kada jednom naučite kako da negujete orhideje u zatvorenom, možete da pokušate da ih uzgajate i u bašti.

Da li orhidejama treba sunčeva svetlost? 

Naravno! Međutim, kada odlučujete koju orhideju da kupite, prvo što treba da proverite je nivo svetlosti koji im je potreban kako biste ih smestili na idealno mesto. Svim orhidejama je potrebna svetlost za cvetanje, a nedovoljna svetlost je najčešći uzrok nedostatka cvetanja. 

S druge strane, previše svetlosti može da ošteti listove orhideja koje vole senku, kao što su Phalaenopsis ili Paphiopedilum. Ove vrste najbolje reaguju na svetlu, ali filtriranu svetlost, idealno iz prozora okrenutog ka istoku ili zapadu.

Za orhideje koje vole svetlost, poput Cattleya i nekih Dendrobium-a, potrebno je više direktne svetlosti, pa ih možete postaviti bliže staklu u prozoru okrenutom ka jugozapadu.

Orhideje sa srednjim svetlosnim zahtevima, kao što su neki Dendrobium-i, traže balans. Mogu se smestiti blizu stakla u prozoru okrenutom ka zapadu ili na mesto sa filtriranom svetlošću pored prozora okrenutog ka jugu.

Isprobavanje i greške su važan deo nege orhideja i omogućiće vam da pronađete pravi nivo izloženosti svetlosti. Ako orhideja ima veoma tamnozelene listove, to znači da joj je potrebna jača svetlost, dok svetli listovi sa žutim nijansama verovatno ukazuju na prekomernu svetlost.

Koja je idealna temperatura za orhideje?

Kada učite kako da negujete orhideje, najbolje je da izaberete vrstu koja je kompatibilna sa vašim okruženjem i prostorijom u kojoj planirate da je smestite. Sve orhideje se ne ponašaju isto kada je u pitanju preferirana temperatura. 

One se mogu grupisati u tri kategorije:

  1. Hladne orhideje, poput Cymbidium-a i Dendrobium-a, zahtevaju dnevne temperature od 15 do 21°C i noćne temperature od najmanje 10°C.
  2. Srednje tople orhideje, kao što su Cattleya i Paphiopedilum, traže dnevne temperature od 18 do 24°C, dok noćne temperature treba da budu najmanje 12°C.
  3. Tople orhideje, poput Phalaenopsis-a, vole temperature od 21 do 29°C tokom dana i minimum 15°C noću, posebno zimi.

Da bi orhideje cvetale, potrebno je da dođe do pada temperature od pet do 8°C između dana i noći. Orhideje takođe zahtevaju sezonske varijacije kako bi se oponašali njihovi prirodni uslovi rasta, sa hladnijim zimama i toplijim letima.

Većina orhideja će preživeti kratke periode ekstremne vrućine tokom leta, iako to može da izazove stres na biljci. U tom slučaju, premestite svoju orhideju na hladnije mesto dok se temperatura ne spusti.

Zalivanje orhideja u zatvorenom

Orhideje nisu biljke koje zahtevaju mnogo vode i generalno vole da se njihov supstrat osuši između dva zalivanja. U proseku, orhideje treba zalivati svake nedelje tokom sezone rasta. 

Kada orhideja prestane da cveta, možete smanjiti količinu vode, pošto biljka tada miruje. Ako imate orhideju u maloj saksiji, možda će biti potrebno da je zalivate dva puta nedeljno kada je biljka aktivno u fazi rasta.

Kako zalivati orhideju

Pre nego što zalijete, prvo proverite da li je supstrat suv. To možete uraditi tako što ćete prstom pritisnuti do dubine od oko 2.5 cm da biste osetili vlagu. Druga provera koju možete da uradite je da pogledate da li ima kondenzacije na unutrašnjoj strani plastične saksije. Ako je vlaga vidljiva, sačekajte sa zalivanjem.

Kada zalivate orhideju, učinite to temeljno, tako da voda procuri kroz drenažne rupe na dnu saksije. Većina orhideja podnosi vodu iz česme, ali je idealno koristiti filtriranu vodu ili kišnicu. Voda bi trebalo da bude mlaka, pošto hladna voda može da je šokira. Dozvolite da se voda potpuno ocedi pre nego što vratite orhideju u spoljašnju saksiju, jer koreni ne vole da stoje u vodi.

Kada najbolje uspevaju orhideje

Orhideje najbolje uspevaju u vlažnom okruženju. Povećajte vlažnost za sobne biljke prskanjem ili postavljanjem saksija na plitku posudu sa šljunkom i malo vode. Druga opcija je izrada terarijuma za orhideje, što će doprineti povećanju vlažnosti.

Iako njihova averzija prema natopljenim korenima može da zvuči nelogično, uzgajanje orhideja u vodi može biti rešenje koje omogućava biljkama da ostanu hidrirane bez truljenja. Umesto da budu stalno potopljene, koreni se obično natapaju dva dana, a zatim se ostavljaju da se osuše pet dana.

Orezivanje orhideja

Uklanjanje starih stabljika i osušenih cvetova otvara put za novi rast. Kada se odlučujete kako orezati orhideje, važno je da u obzir uzmete vrstu, jer različite orhideje zahtevaju različite pristupe.

Na primer, kod Phalaenopsis orhideja, najbolje je ukloniti i stare cvetove i stabljiku. Stabljiku treba skratiti otprilike 2,5 cm od glavnog stabla, a sve žute ili smeđe delove glavnog stabla treba odstraniti. S druge strane, kod Dendrobium orhideja, cvetove treba ukloniti, ali stabljiku ne, jer će one ponovo cvetati na istoj stabljici.

Orezivanje može značajno poboljšati zdravlje i izgled vaših orhideja, pa je važno da se prilagodite specifičnim potrebama svake vrste.

Izvor: YouTube/Orchid

Đubrenje i presađivanje orhideja

Đubrenje orhideja je važan deo njihove nege i bitno utiče na cvetanje. Preporučuje se da se đubrivo za sobne biljke primenjuje kada je biljka u fazi rasta i cvetanja i upotreba đubriva rastopivog u vodi posebno formulisano za orhideje. 

Ako je vaša orhideja zasađena u kori, izaberite đubrivo sa višim odnosom azota, kao što su 30-10-10 ili 15-5-5. Tokom aktivnog rasta, đubrite nedeljno ili svake dve nedelje. Nakon  cvetanja prestanite sa đubrenjem sve dok se ne pojave novi listovi.

Presađivanje orhideja je neophodna kada prestanu da cvetaju, a uslovi rasta su odgovarajući. Obično ih je potrebno presaditi svake druge godine. Uklonite orhideju iz stare saksije, natopite korenje i skratite mrtvo ili oštećeno korenje. Koristite supstrat bez zemlje koji omogućava dobru prozračnost.

Pravi izbor supstrata je ključan jer korenje orhideja ne sme dugo da bude u vlazi. Kombinacija grubih materijala, kao što su perliti, kora i mahovina, idealna je za zdravlje orhideja.

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo