Sadržaj
Nega kose ponekad može da bude zbilja zamorna – čini se kao da što joj više pažnje posvećujemo ona postaje sve beživotnija i tanja. U današnjem tekstu donosimo vam 19 brzih saveta za negu kose, sa kojima ćete zaista primetiti razliku!
Ojačajte tanku kosu silikonom
Tanka, beživotna kosa je uobičajena pritužba, ali malo žena zna koji je najbolji lek. Teški regeneratori će samo ostaviti vašu kosu otežanom i slepljenom. Bolje je da koristite proizvode sa silikonom, kao što su dimetikon ili ciklometikon. Oni oblažu pramenove tankim filmom, stvarajući puniju kosu koja ne izgleda masno. Silikon ostaje na mestu čak i nakon ispiranja.
Jedite ribu i orašaste plodove za zdravu kosu
Ista hrana prepuna hranljivih tvari koja je dobra za vaše telo promoviše jaču i zdraviju kosu. Napunite tanjir lososom i orašastim plodovima! Njihovi proteini i omega-3 masti pomažu u stvaranju zdravijeg vlasišta. Lisnato povrće, pasulj i šargarepa su takođe dobri za vašu kosu. Čuvajte se modernih dijeta koje imaju za cilj brz gubitak težine. One mogu iscrpeti vaše telo i oduzeti mu važne hranljive materije, što može dovesti do lomljive kose ili gubitka kose.
Sačuvajte sjaj kose ispiranjem mlakom vodom
Vruća voda može ukloniti zaštitna ulja koja deluju kao prirodni regenerator. I prirodni sjaj vaše kose može nestati. To ne znači da morate da trpite hladne tuševe da biste izbegli beživotnu kosu bez sjaja. Umesto toga, koristite mlaku vodu za pranje kose. Razmazite kožu glave tako što ćete je masirati dok šamponirate.
Popravite rascvetale krajeve proteinima
Ako često stilizujete kosu vrućim alatima – ili često farbate, izbeljujete ili permirate kosu – možete oštetiti zaštitni spoljni sloj kose. Rezultat su “ispucali krajevi”. Srećom, postoje proizvodi za kosu koji pomažu u popravljanju oštećenja. Potražite regeneratore sa proteinima. Oni se upijaju u dlaku i popravljaju ispucale vrhove. Popravka traje samo do sledećeg pranja kose, tako da ćete morati redovno da ih koristite.
Dobijte punoću kose
Punoća vaše kose je u vašim genima — i vašoj tehnici stilizovanja. Prirodne crvenokose imaju gušću kosu, dok plavuše imaju najtanju, ali i najveći broj dlačica. Srećom, možete povećati volumen bez obzira na boju. Upotrebite balzam ili penu koji se ne ispiraju i prvo osušite područje korena. Okrenite kosu naopako dok je sušite, za dodatni volumen. Ako vam je kosa veoma tanka, koristite nisku toplotu sa bilo kojim vrućim alatom.
Ne tretirajte perut uljima
Perut uopšte nije tip suve kože – uprkos belim ljuspicama koje lebde do vaših ramena. Za to je kriv manji poremećaj kože glave. Utrljavanje ulja u kožu glave može samo pogoršati stanje. Šamponi sa medicinskim supstancama su najbolje rešenje – iz apoteke ili dermatologa. Ostavite šampon da deluje 5 minuta da se upije u kožu glave. Obavezno dobro isperite.
Izbegavajte jake fenove za kosu
Možda očekujete da će vam moćan fen za sušenje kose uštedeti nekoliko dragocenih minuta od vaše rutine stilizovanja. Ali kada je vršeno poređenje fenova u jednom istraživanju, otkriveno je da su svi osušili kosu za približno isto vreme. Neki su, međutim, mnogo bučniji od drugih. Istraživanje je pokazalo da su skuplji fenovi bili najtiši, a oni nešto jeftiniji su bili glasni kao kosilica.
Manje četkajte da biste sprečili gubitak kose
Ne verujte mitu o 100 poteza četkom dnevno. Previše češljanja će otkinuti dlačice. Neki gubitak kose je normalan – većina ljudi gubi 50 do 100 vlasi svaki dan. One su prestale da rastu i dostigle su fazu mirovanja. Da ne biste izgubili više kose nego što je normalno, koristite četku sa čekinjama sa kugličnim vrhom. I nikada ne češljajte mokru kosu; umesto toga koristite češalj.
Ne zatežite kosu previše
Repovi i pletenice su sjajni načini da pokažete svoj lični stil. Ali kada su previše zategnuti, mogu otkinuti kosu i oštetiti koren. Nošenje jako zategnute kose danonoćno može čak dovesti do opadanja kose. Oslobodite kosu svake noći! Za pletene stilove koji su namenjeni da traju mesecima, ostavite kosu malo raspuštenu na vlasištu. Ako nosite teške ekstenzije, odmorite kosu nakon tri meseca.
Ne kupujte brend, već proizvod koji vam odgovara
Šta zaista dobijate za dodatni novac potrošen na specijalne proizvode? Istraživanja proizvoda za negu kose su pokazala da skupi šamponi rade gotovo isto što i jeftini. Šta treba da kupite? Izaberite šampone i balzame dizajnirane za vaš tip kose, kao što su oni za masnu, tanku ili obojenu kosu. Na šamponima možete slobodno da uštedite – uložite novac u kvalitetnu masku, naročito ako je vaša kosa oštećena ili suva.
Koristite nežnu boju da prekrijete sede
Starenje ne menja samo boju kose – ona takođe postaje slabija i raste sporije. To znači da se oštećena kosa neće tako brzo oporaviti šišanjem. Hemikalije koje se koriste na “zreloj” kosi treba da budu slabije da bi se izbegla oštećenja.
Nega kose tokom zime
Vlažnost tokom zime postaje opasna zbog toga što izaziva kovrdžanje kose. A pritom ima više statičkog elektriciteta kada je vazduh suv. To znači da vam se kosa može uvijati i tokom zime i tokom leta kada ste pod klima uređajima. Nega kose tokom zime podrazumeva da treba da koristite regenerator da zaustavite statički elektricitet. Šamponi koji su pH izbalansirani takođe mogu da smire kovrdžanje kose koja je obojena ili tretirana hemikalijama.
Držite četke dalje od lokni
Veća je verovatnoća da će se kovrdžava kosa oštetiti i postati suva i lomljiva. Nežno korišćenje češlja održava kovrdže bolje od četkanja. Regeneratori sa polimerima mogu zagladiti kosu i učiniti je lakšom za rukovanje. Potražite polivinilpirolidon na etiketi. Ne preterujte sa upotrebom pegle i drugih alata za toplotno oblikovanje, koji mogu oštetiti kosu.
Izbegavajte ekstremne promene boje
Možda ste brineta koja je oduvek želela da bude plavuša, ili plavuša koja želi da postane tamnokosa. Imajte na umu da rizikujete da oštetite kosu ekstremnijim promenama boje. Neki dermatolozi preporučuju da ostanete unutar tri nijanse vaše prirodne boje.
Odmorite od fena
Često feniranje je stresno za vašu kosu i zapravo može dovesti do gubitka kose. Kada sušite fenom, smanjite toplotu. Tanka kosa je posebno osetljiva na oštećenja izazvana toplotom, ali čak i guste grive zahtevaju nežnu negu. Zaštitite kosu pre stilizovanja pomoću regeneratora ili proizvoda za toplotno oblikovanje.
Zaštitite kosu od sunca
Sunce nije ništa nežnije prema vašoj kosi nego prema vašoj koži. Izlaganje suncu može isušiti kosu, posebno ako je obojena. Koristite lagani lak za kosu sa širokim spektrom zaštitom od sunca – ili nosite šešir kada je sunce najjače. Česta letnja šišanja mogu održati da vaši vrhovi izgledaju zdravo.
Pokvasite kosu pre plivanja
Izbegnite oštećenje od hlora tako što ćete isprati kosu pre ulaska u bazen ili nošenja kape za plivanje. Ako je vaša kosa već zasićena vodom, neće apsorbovati toliko iz bazena punog hemikalija. Koristite proizvod za balansiranje pH vrednosti da biste dodatno zaštitili kosu.
Odmorite od stilizovanja
Za bolje dane za kosu, najbolja stvar koju možete učiniti je – ništa. Svo čupanje, češljanje, četkanje, sušenje i hemijski tretman kose oštećuje dlake. Čak i snažno sušenje peškirom može oštetiti kosu. Nežno obrišite mokru kosu peškirom. Ako imate oštećenu kosu, napravite pauzu od stilizovanja. Kako oštećena kosa raste, novi rast kose će biti zdrav.
Budite svesni promena na kosi
Nagle promene kose, kao što je lomljiva kosa ili gubitak mnogo više kose nego inače, u retkim slučajevima mogu biti znak zdravstvenog problema. Neki lekovi takođe mogu izazvati gubitak kose. Ako primetite dramatične promene na kosi, posetite dermatologa.