Sadržaj
Rutina nege kose je više od pranja, češljanja i oblikovanja. Nega kose podrazumeva njenu ishranu, regeneraciju i jačanje. Ako sanjate o fantastičnoj frizuri punoj vitalnosti i života – počastite je visokokvalitetnom maskom za regeneraciju kose.
Kako odabrati masku koja odgovara vašem tipu kose? Tajnu vam otkrivamo u današnjem tekstu.
Šta je maska za kosu i po čemu se razlikuje od balzama?
Maska za kosu je proizvod koji najjače obnavlja, hrani i jača kosu. Reč je o tretmanu koji dopire do dubljih struktura kose, ne deluje samo na površini kose. Dobra maska za kosu takođe pomaže vlasištu. Ima bogatu konzistenciju i puna je odgovarajućih aktivnih supstanci. Da bi delovala – morate ostaviti masku na kosi duže od regeneratora.
Maska prenosi hranljive materije u kosu, što je njen glavni zadatak – govorimo o intenzivnoj, ozbiljnoj nezi i popravljanju stanja kose.
Regenerator za kosu je suprotnost maskama. Deluje isključivo na površinskom delu kose. Odlično vlaži, zaglađuje i ulepšava, ali pruža površan efekat koji ne traje dugo – hranljive materije se ispiru iz kose i nestaju već nakon sledećeg pranja.
Regenerator je uglavnom fokusiran na kondicioniranje vaše kose, ali ima i jednu ključnu osobinu: zahvaljujući svom okluzivnom sloju, hranljivi sastojci maske mogu ostati u dubljim strukturama kose. Mataforički rečeno, regenerator deluje kao prekrivač koji stavljate na kosu kako biste zadržali sastojke maske unutra. Zato ga treba nanositi nakon ispiranja maske (i u danima kada masku ne koristite).
Vrste maski za kosu za različite potrebe kose
Jedna idealna maska za sve tipove kose ne postoji. Uvek morate odabrati pravu masku za vaš tip kose i njene potrebe.
Na primer: kosi ofarbanoj u crno potrebna je drugačija nega nego plavim nijansama. Kovrdže, tanka, gusta, kosa bez sjaja – svakom tipu je potrebna druga maska koja ima za cilj da ispuni svoje potrebe. Bogata ponuda maski za kosu na sajtu prodajakozmetike.com omogućiće vam da pronađete idealnu masku za vaš tip i stanje kose.
Maske za farbanu kosu
Dizajnirane su za kosu koja je tretirana intenzivnom hemijskom obradom. Na duge staze, svaka procedura farbanja kose šteti kosi – dlaka gubi vlagu i sjaj, a boja bledi (pigment se postepeno ispire). Ovom tipu kose je potrebno ojačanje, povećanje vlage, zaštita i popravka.
Maske za farbanu kosu često obiluju aktivnim supstancama koje održavaju boju i zatvaraju kutikule koje ostavljaju okluzivni sloj kako bi sprečile da boja brzo izbledi.
Maske za oštećenu kosu
Prekomerno oštećenoj, uništenoj kosi potrebna je intenzivna nega. Ima visoku poroznost što znači otvorene kutikule i loše stanje. Ova vrsta kose je obično izuzetno suva, ima ispucale vrhove i oštećenu strukturu. Dobar deo maski za kosu na tržištu namenjen je upravo suvoj kosi, stoga i ne čudi veliki izbor pakovanja za kosu sa hidratantnim i obnavljajućim delovanjem.
Dobra maska za kosu je neophodna u slučaju suve i oštećene kose. Trebalo bi da sadrži niz aktivnih sastojaka koji mogu da poprave kosu, npr. keratin, esencijalne masne kiseline, puno vitamina, emolijenata i humektanata koji obezbeđuju odgovarajuću hidrataciju. Maske za oštećenu kosu služe za jačanje kose; često su bogate ekstraktima klica i hidrolizovanim proteinima.
Maske za kovrdžavu kosu
Asortiman proizvoda koji sadrži supstance koje definišu kovrdže, kao i sastojke koji krote kosu i sprečavaju naelektrisanost, što je čest problem sa loknama (naročito ako se tretiraju redovnim hemijskim procedurama, toplotnim stilizovanjem ili pogrešnom rutinom nege kose).
Maske za kovrdžavu kosu su prilično lagane, oblikuju lokne bez otežavanja i slepljivanja dlake. Takođe su dobar izbor ako vam je kosa ravna, ali ponekad želite da napravite lokne ili meke talase. Maska koja definiše kovrdže pre stilizovanja će učiniti da frizura traje duže.
Maske za kosu koja opada
Grupa maski koje kondicioniraju i kosu i vlasište – jedini je način da sprečite proređivanje. Maske za kosu lošijeg stanja (npr. zbog sezonskih promena ili gubitka kose) su zasnovane na prirodnim bezbednim sastojcima. Oni imaju za cilj ishranu i jačanje kose i korena. Oni uglavnom uključuju esencijalne masne kiseline, vitamine i aminokiseline.
Duža upotreba sprečava opadanje kose (pod uslovom da se ne radi o hormonskom problemu ili drugom problemu za koji je potrebna stručna pomoć i konsultacija lekara).
Maske za tanku kosu
Lagane maske koje nežno oblažu tanku, delikatnu kosu stvarajući okluzivni sloj i poboljšavajući strukturu kose, istovremeno povećavajući gustinu vlasi. Efekat nije dugotrajan – proizvod se nakuplja na kosi i nakon nekog vremena ga isperete. Međutim, ostaje činjenica da efikasna maska za tanku kosu poboljšava njen izgled, a ne opterećuje pramenove.
Maske za kosu bez sjaja
Ove maske snažno neguju kosu i vraćaju joj sjaja, ali je ne opterećuju. Deluju i na unutrašnjim strukturama i na spoljašnjem sloju. Maske dizajnirane za beživotnu kosu obiluju sastojcima koji povećavaju sjaj, zaglađuju i zatvaraju kutikule. Najpopularnija grupa supstanci koje rade na ovaj način uključuje prirodna ulja, ekstrakt lanenog semena i prirodne sastojke koji daju sjaj kao što su hmelj, jabukovo sirće i sirće od maline.
Maske za kosu – efekti aktivnih supstanci
Da biste izabrali odličnu masku za kosu, uvek proverite kojoj grupi od gore navedenih pripadate. Zašto? Vaša kosa se može lako dovesti u red dobrom maskom, ako odaberete pravu.
- Emolijentne maske imaju hranljivi efekat, pomažu u održavanju vlage, dodaju neverovatan sjaj, ostavljaju kosu svilenkasto glatkom i štite od gubitka vode i oštećenja. Emolijensi su masni i deluju za sve tipove kose. Prirodna ulja čine njihov najbogatiji izvor.
- Maske za vlaženje su tipične hidratantne maske koje deluju na suvoj, dehidriranoj kosi, ali ako se koriste u vlažnom okruženju mogu izazvati kovrdžanje pramenova.
- Proteini mogu stvoriti najviše problema, jer izazivaju ekstremnu suvoću kada se koriste u prekomernoj količini – umesto mekoće dobijate krutu beživotnu kosu. Proteinske maske regenerišu i obnavljaju strukturu kose, obnavljaju keratin, spašavaju lomljivu oštećenu kosu. Morate ih koristiti razumno jer se višak nakuplja na strukturi kose, čineći pramenove krutima.
Da biste postigli sjajne rezultate u rutini nege kose – koristite maske koje kombinuju sve tri grupe sastojaka tako da sadrže ulja, hidratantne i regenerativne supstance. Takođe možete naizmenično da koristite emolijense, humektante i proteine – posvetite malo vremena kućnom tretmanu i nanošenju odabrane maske tokom nedelje.
Koje sastojke maska za kosu treba da sadrži?
Maske često sadrže biljne ekstrakte, posebno one koji su efikasni za kosu i kožu glave. Formulisani su bez silikona koji mogu izazvati iritaciju vlasišta. Ekstrakti biljaka su dragoceni jer pripadaju aktivnim supstancama koje neguju, popravljaju i obnavljaju kosu, poboljšavajući izgled i boju. Oni čine bogat izvor vitamina i minerala koji sadrže karotene, fitosterole, aminokiseline, kao i stimulišu folikule kose i neguju kožu glave.
Ulja čine posebnu i izuzetno važnu grupu koja ima efekat kondicioniranja. Njihovo prisustvo u maskama značajno povećava efikasnost proizvoda. Zašto? Ispostavilo se da prirodna ulja sadrže kompletan set najvažnijih sastojaka za kosu i kožu glave: izvor su vrednih vitamina, minerala, flavonoida i biljnih sterola, a neki od njih obiluju i karotenima i skvalanom. Jedno ulje je u stanju da vašoj kosi pruži onoliko prednosti kao oko petnaest odvojenih biljnih sastojaka.
Kako koristiti maske za kosu za najbolji efekat?
Prava aplikacija je ključ uspeha. Masku nanosite nakon pranja kose mlakom vodom, ali obavezno je prosušite, da ne bude mokra. Vlažna kosa bolje upija pa će pustiti hranljive materije da prodru unutra. Osušite pramenove peškirom i ravnomerno nanesite masku na kosu.
Ostavite da stoji oko 20 minuta (osim ako proizvođač ne kaže drugačije). Maske koje sadrže prirodne sastojke su bezbedne, pa slobodno produžite vreme: sve zavisi od individualnih potreba vaše kose. Ako vam je kosa izuzetno uništena i oštećena, možete da ostavite masku celu noć – obogatite je sa nekoliko kapi prirodnog ulja. Ujutro operite kosu i stilizujte kao i obično. Da biste postigli željene rezultate tretmana maskom, koristite je jednom ili dva puta nedeljno.