7.5 C
Novi Sad
petak, decembar 20, 2024

Sve vrste ugradnih kuhinjskih ploča na jednom mestu

Opremanje i uredjenje kuhinje je daleko od jednostavnog izbora boja za zidove i podove, materijala za kuhinjske elemente, detalja koji će upotpuniti prostor i pukog izbora kuhinjskih uredjaja. Opremanje kuhinje je vrlo složen proces koji zahteva promišljanje o ličnim potrebama u toj kuhinji, o svrsishodnosti i upotrebi svih aparata i uredjaja koji u kuhinju treba da se unesu.

Ako se kuhinjski elementi i kuhinjska oprema pažljivo i promišljeno biraju onda sigurno neće biti promašaja, a novac planiran za opremanje biće racionalno iskorišćen. Treba pronaći kuhinjski uredjaj koji se savršeno uklapa u ambijent, a racionalan je u potrošnji električne ili neke druge energije.

Prilikom uklapanja kuhinjskih uredjaja u prostor kuhinje najviše se računa vodi o estetici i uštedi prostora. Kuhinje su male, zato uredjaji treba da budu srazmerni njihovim dimenzijama. Tako je došlo do potrebe da se apsolutno predje na ugradne kuhinjske uredjaje medju kojima po raznovrsnosti modela dominiraju ugradne ploče.

Vrste ugradnih ploča

Najbolji saveznik za uštedu prostora u kuhinji su ugradne ploče za kuvanje. One  su i odlučujući element u formiranju opšteg utiska o Vašoj kuhini, ako želite modernu kuhinju, opremljenu po poslednjim trendovima onda se odlučite za jednu vrstu u paleti modela ugradnih ploča za kuvanje. Mogućnost da se kupe odvojeno od rerne ostavlja prostor mogućnost da prostor u kuhinji lepo iskoristite.

Bez obzira što je reč o ugradnim pločama njihove dimenzije su uglavnom standardne, ima malih odstupanja u zavisnosti o kojoj je ugradnoj ploči reč, zato treba dobro da istražite ponudu ugradnih ploča i da prema prostoru i potrebama odlučite da li u obzir dolaze indukcione ploče za kuvanje, staklokeramičke ugradne ploče za kuvanje, plinske ugradne ploče ili ugradne ploče sa klasičnim ringlama. 

Indukcione ploče za kuvanje štede energiju

Sve veća potreba za razvojem ekološke svesti vodi ka  uštedi električne energije gde god je moguće, kako bi se smanjila eksploatacija energetskih izvora i zaštitila planeta ako je to moguće. Kuhinjski uredjaji su veliki potrošači električne energije zato se traga za rešenjima koja će smanjiti potrošnju, rezultat su indukcione ploče sa kuvanje. Indukciono kuvanje je moderan vrlo zastupljen način kuvanja koji se odvija na ravnoj staklenoj površini opremljenoj grejačima.

Elektromagnetna energija koju aktivira gvoždje stvara magnetno polje i tako zagreva direktno posudu čije je dno od materijala koji dozvoljava elektromagnetnu indukciju. Postupak je drugačiji nego u kuvanju na električnim i plinskim pločama zato što se ne gubi energija koja kod klasičnih ravnih ploča preko plamenika ide do posudja i tu se jedan deo rasipa. Kod indukcione ploče se posudje zagreva direktno, ne gubi se toplota na  zagrevanje ploče i to je njihova velika prednost.

Indukcione ploče za kuvanje omogućavaju vrlo preciznu kontrolu temperature što je prosto nemoguće sa električnim ili plinskim pločama. Sa preciznom kontrolom temperature dolazi i jednostavnija kontrola kuvanja, čim se ugasi plamenik, prenos toplote prestaje, male su šanse onda da bilo šta iz posude iskipi.

Indukcione ploče za kuvanje zahtevaju da posudje bude isključivo sa dnom od materijala koji dozvoljava elektromagnetnu indukciju što je jedini zahtev koji treba da ispunite kako bi mogli bez brige da kuvate. Pošto je reč o još uvek novoj tehnologiji indukcione ploče za kuvanje su malo skuplje od klasičnih staklenokeramičkih i plinskih ploča. Ulaganje u indukcione ploče za kuvanje je dugoročno isplativo zato što ovaj model troši 10% manje energije od  električnog. 

Staklenokeramičke ploče za kuvanje

Staklenokeramičke ploče poznate su i kao ploče za kuvanje sa zračenom toplotom. One se sastoje od glatke staklene površine za kuvanje koja je podeljena na više zona. Od indukcione ploče razlikuje se po tome da se površina ploče zagreva i da je vruća na dodir. Ona je u prednosti u odnosu na indukcionu ploču za kuvanje zato što staklenokeramičkoj ploči odgovoaraju sve vrste šerpi.

Slično indukcionim pločama i one dolaze u različitim širinama u rasponu od 30 do 90 cm, za standard se uzima širina od 60 cm. Zahvaljujući raznim grejnim zonama ova ploča za kuvanje omogućava komforno i efikasno kuvanje. U okviru jedne grejne zone imaćete više grejnih krugova zato je moguće zagrevanje posudja različitih dimenzija u isto vreme što značajno može da smanji proces kuvanja. Na staklenokeramičkoj ploči postoji indikator toplote koji daje signal koliko je ploča topla, da li je bezbedno da se dodirne ili prebriše.

Ona je energetski efikasnija od klasičnih ringli zato što se toplota brže prenosi do posude. Za kuvanje na staklenokeramičkoj ploči preporučuje se posudje od nerdjajućeg čelika, a savetuje da se izbegava posudje od aluminijuma koje može da ostavi tragove koji se teško uklanjaju sa ploče. Ove ploče su skuplje od ploča sa klasičnih ringlama ali su i efikasnije od njih. 

Ploče sa klasičnim ringlama

Ukoliko niste ljubitelji ravnih ploča i hoćete ploču po pristupačnoj ceni onda su za vas ugradne ploče sa klasičnim ringlama. Ringle na novijim tipovima ugradnih ploča samo deluju kao klasične, one su daleko napredniji modeli u odnosu na stariji tip ringli, daleko bolje zagrevaju i jednostavnije se čiste.

Osim standardnih ringli ugradne ploče imaju i ekspres ringle koje se od ostalih razlikuju po tome da su obeležene crvenim krugom. Zbog tog crvenog kruga ove ringle se zagrevaju brže od regularnih pa se koriste za neka ekspresna kuvanja. Klasične ringle mogu i da se kombinuju sa grejnim zonama i plinskim gorionicima. Ovakav kombinovani model ugradnih ploča za kuvanje dobar je za sve one koji vole da imaju mogućnost različitih načina kuvanja. 

Priprema hrane na drugačiji način uz plinske ringle

Za sve koji vole pripremu hrane na malo drugačiji način i odrasli su uz bake kojima je u kuhinji bio nezamenljiv šporet na plin, opcija su ugradne ploče sa plinskim ringlama. Ploča sa plinskim ringlama radi na principu gasa i gorionika iz koga izbija plamen. Ove ringle su odlične za instant kuvanje, zato što posuda dolazi u direktni kontakt sa vatrom iz gorionika.

Vatra iz gorionika za kratko može da postigne veoma visoku temperaturu pa je i kuvanje brže i efikasnije, ali bez velikih opcija za kontrolu temperature pa pripremanje hrane na plinskim pločama zahteva kontrolu da hrana ne iskipi ili ne zagori. Većina savremenih modela poseduje funkciju za kontrolu gasa koja je donela olakšanje zato što je kuvanje sa njom daleko bezbednije.  

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo