Sadržaj
Zima donosi brojne izazove za roditelje vezane za brigu o bebama i njihovim svakodnevnim aktivnostima. Jedna od najčešćih dilema sa kojom se suočavaju roditelji jeste da li je šetnja bebe zimi dobra ideja.
Hladnoća i nepovoljni vremenski uslovi mogu delovati zastrašujuće, ali uz pravilnu pripremu i kvalitetnu bebi opemu, zimska šetnja će biti prijatna aktivnost i za bebu i za roditelje.
Koja je prednost zimske šetnje?
Jedna od glavnih prednosti zimske šetnje je svež vazduh. Bebama je, baš kao i odraslima, potreban boravak na otvorenom. Šetnja bebi pomaže da ojača imunitet i poboljša san, a doprinosi i zdravom apetitu.
Pored toga, izlaganje prirodnom svetlu u zimskim danima može biti korisno za uspostavljanje ritma spavanja, što je izuzetno važno za novorođenčad. Dakle, za savršeno bezbednu šetnju potrebna su vam kolica za bebe i adekvatna odeća.
Da li je bezbedno izvoditi bebu u zimsku šetnju?
Jedna od ključnih briga roditelja jeste da li će beba na niskim temperaturama biti bezbedna. Generalno, šetnja je potpuno bezbedna ako su temperature do -10°C i ako su preduzete adekvatne mere zaštite.
Uslovi kao što su jak vetar, ledena kiša i mećava mogu predstavljati rizik, pa je važno pažljivo birati dan i vreme za šetnju. Izbegavajte šetnje po vetru koji može dodatno ohladiti telo, čak i ako temperatura nije preterano niska.
Šetnja bebe po vetru
Vetar je jedan od najvećih neprijatelja zimske šetnje. Čak i kada je temperatura podnošljiva, vetar pojačava osećaj hladnoće i iritira bebinu kožu i disajne puteve.
Šetnja bebe kada duva vetar zahteva dodatne mere opreza. Preporučujemo korišćenje dečijih kolica sa dubokom, zatvorenom korpom ili zimskim pokrivačem koji štiti bebu od vetra.
Šetnja po snegu sa bebom
Sneg je uglavnom čaroban za šetnju, ali nosi sa sobom i određene izazove.
Šetnja po snegu može biti prijatna i zanimljiva, pod uslovom da je put kojim se krećete bezbedan, da imate kolica sa zimskim točkovima i toplim navlakama ili sanke i vodootporan skafander i čizmice.
Za bebe koje su malo starije i već hodaju, sneg može biti idealan teren za igru, ali i tada važi pravilo slojevitog oblačenja i zaštite od vlage.
Kako obući bebu za šetnju zimi?
Najvažnija stvar kod zimskih šetnji je pravilno oblačenje mališana. Roditelji se često pitaju kako obući bebu za šetnju, a odgovor leži u slojevitom oblačenju.
Prvi sloj je od tanjeg, prijatnog pamuka direktno uz kožu i to su najčešće bodi i hulahopkice. Drugi sloj je topliji poput vunenog džempera ili termo majice i trenerke. Treći, spoljašnji sloj, pruža zaštitu od vetra i vlage, i to je zimska jakna ili još bolje, skafander.
Bebina glava, ruke i noge posebno su osetljivi na hladnoću, pa je kapa obavezna, kao i tople rukavice, čarapice i zimske čizmice.
Da biste bili sigurni da li je bebi hladno ili pretoplo proverite njen vrat ili stomak: ako su hladni, bebi je potrebno dodatno zagrevanje, ako je oznojana, verovatno je pretoplo obučena.
Kada izbegavati zimske šetnje?
Iako je zimska šetnja uglavnom sigurna, postoje situacije kada je bolje ostati kod kuće. Ako su temperature ekstremno niske, ispod -10°C, ili ako vremenski uslovi uključuju jaku kišu, ledenu kišu, mećavu ili jak vetar, najbolje je odložiti šetnju.
Takođe, ako je beba prehlađena ili ima simptome respiratornih infekcija, preporučuje se izbegavanje izlaganja hladnoći dok se sasvim ne oporavi.
Koliko traje šetnja u skladu sa uslovima?
Zimska šetnja od 20-30 minuta je sasvim dovoljna za bebu, a u slučaju jačeg vetra ili snežnih padavina, šetnje skratite na 10-15 minuta.
Najvažnije je da pratite bebu i njene reakcije: čim primetite da je beba uznemirena ili joj je hladno, odmah se vratite u toplu prostoriju.
Dakle, zimska šetnja da ili ne?
Šetnja bebe u zimskom period ne samo da je dozvoljena, već je i preporučena od strane stručnjaka, uz adekvatne pripreme i mere opreza.
Dakle, odgovor je da, ali uz budnu pažnju, pravilno oblačenje i prilagođavanje vremenskim uslovima.
Hladno vreme ne mora biti prepreka za uživanje u šetnjama sa bebom, već prilika za stvaranje novih doživljaja i zajedničkih trenutaka u prirodi.