-0.3 C
Novi Sad
subota, januar 4, 2025

Mala gastronomska tura kroz najlepše sorte vina Srbije

Srbija kao turistička destinacija privlači brojne posetioce fascinantnom kulturom i istorijom, ali i sjajnom gastronomijom, gde se spajaju orjentalni, mediteranski i srednjevropski uticaji.

Naravno, rezulat ovih uticaja je fantastična hrana, karakteristična za čitavo područje Balkana. U zavisnosti od regiona, uživaćete u fenomenalnim specijalitetima od ribe, ukusnim paprikašima i perkeltima, ali i vanserijskim đakonijama sa grila i savršenom pečenju.

Kada se na to dodaju kuvana jela pripremljena na tradicionalan način, poput brizli, junećih repova, kavurme, sprže, teleće glave u škembetu, ili pohovanog mozga, jasno je da ovakvoj ponudi ni pokojni Entoni Bordejn ne bi odoleo.

Međutim, pored hrane, gastronomsku ponudu Srbije zaokružuju fenomenalna rakija, svojevrstan nacionalni brend, koji se pravi od raznih vrsta voća, kao i bogata ponuda vina.

Geografski položaj, klima i povoljni vetrovi, uticali su da je vinogradarstvo u Srbiji prisutno još od antičkih vremena. Nije slučajno da je još Rimsko carstvo na ovim prostorima gajilo vinovu lozu, od koje su pravili “napitak bogova”.

Fruškogorski Grašac u selu sa dva Sunca

Srbija se i danas kotira visoko na mapi svakog pravog vinoljupca i somelijera, a po kafanama, čardama i ekskluzivnim restoranima, možete pronaći vrhunsko vino, koje ćete upariti sa ukusnim obrokom.

Tako Frušku goru karakteriše perfektan Grašac (ili Italijanski rizling) i Chardonnay, a na tržištu je sve više prisutan i Rose kojeg znalački prave na ovom području, često kupažom više sorti.

Ako želite da iskusite hedonizam na sremački način, savetujemo vam da posetite vinarije u Banoštoru i saznate zašto ovo mesto zovu još i “selo sa dva Sunca”. 

Nemojte propustiti da probate sremačke suhomesnate specijalitete i ribu na tamošnjim čardama, na lokaciji gde najpoznatija vojvođanska planina uranja u Dunav. 

Naravno, to je idealna prilika i da obiđete srednjevekovne manastire, zbog kojih Frušku goru nazivaju i “srpska Sveta gora”, ali i da se uverite u njene prirodne lepote.

Sauvignon Blanc uz čuvenu pršutu zlatiborskog kraja

Ukoliko nastavite ka jugu i pređete Savu i Dunav, obrećete se u zelenoj Šumadiji, čiji su proplanci dom brojnih vinograda, a najcenjenije vino iz ove regije svakako je Sauvignon Blanc.  

Broj malih vinarija na ovom području se povećava iz godine u godinu, a kako sazrevaju vinogradi, raste i kvalitet grožđa, a samim time i vina. 

Možda je najbolje da ga isprobate uz vanserijsko pečenje, po kojem je zapadna Srbija poznata, ili fenomenalnu goveđu pršutu, koju u ovom kraju suše na planinskom vazduhu, kao pre nekoliko vekova.

Vlaška magija crvenog vina 

Ako krenete na istok zemlje, u Negotinsku krajinu, oduševiće vas prelepa priroda, kao i bogata i zanimljiva istorija, a ukoliko poželite, ovde možete praktikovati i zloglasnu vlašku magiju.

Međutim, ono što će vas sigurno omađijati je ukus vrhunskih vina, za čiji su nastanak, pored sjajnih vinara i tehnologa, zaslužne i prvoklasne sirovine. 

Naime, plodna ravnica pored Dunava i Timoka i okolni brežuljci idealni su za uzgoj voćarskih i vinogradarskih kultura, a lokalne vinarije posebno znalački prave Cabernet Sauvignon

Ovo crveno vino punog ukusa najbolje leži uz crveno meso i divljač. 

Inače, vino iz ovog regiona je bilo cenjeno i u prošlosti, o čemu svedoče nagrade sa svetskih sajmova u prvoj polovini 20. veka.

Poput kneza Lazara, nazdravite peharom Prokupca

Ako vas put nanese na jug, u Toplički okrug, na brdu Hisar, iznad Prokuplja, otkrićete biser srednjevekovne istorije, ostatke velelepne tvrđave, sa očuvanom kulom. 

Meštani je zovu Jug-Bogdanova, a i vi ćete se osećati poput čuvenog junaka Kosovske bitke, dok budete ispijali čašu Prokupca, prelepog vina boje rubina, koje je proslavilo ovaj kraj i stavilo ga na mapu vinoljubaca širom sveta.

Legenda kaže da je upravo ovu autohtonu srpsku sortu vina, knez Lazar lično voleo da najviše ispija iz svog pehara. 

Ovoj sorti čak pretio nestanak, usled krčenja starih vinograda i masovne proizvodnje vina diskutabilnog kvaliteta od sredine prošlog veka. 

Međutim, Prokupac srećom ponovo zauzima značajno mesto na srpskom vinskom nebu u poslednjih 15-ak godina, za šta su najzaslužnije male vinarije iz ovog regiona.

Naravno ne biste trebali da propustite ni da probate Tamjaniku na “izvoru”, koja je karakteristična za jug Srbije i Severnu Makedoniju.

Uprkos cvetnoj i citrusnoj aromi i visokim sadržajem šećera u grožđu, nemojte očekivati sladunjavo, već suvo, nežno vino, osvežavajućeg ukusa, a kada isprobate kuhinju južne Srbije, gotovo je sigurno da nećete ostati na jednoj čaši.

Naravno, ovo je samo mali deo gastronomske ponude koju Srbija ima da pruži istinskim hedonistima i ljubiteljima omiljenog Bahusovog napitka.

Za ostatak ćete morati da se potrudite sami, a na toj avanturi, pored fantastičnih domaćih jela i pića, očekuju vas prelepi predeli, netaknuta priroda i nasmejani domaćini velikog srca. 

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo