Sadržaj
Metalni ukus u ustima, sličan onom koji osetite kada liznete novčić, svi smo iskusili bar jednom u životu. Neprijatan je, naročito ako je dugotrajan. Disgezija, promena čula ukusa, može biti nuspojava raznih zdravstvenih problema. A metalni ukus u ustima, uobičajena manifestacija disgezije, češći je nego što mislite.
U današnjem članku proći ćemo razloge zbog kojih možda osećate metalni ukus u ustima – i šta da radite kako biste ga se trajno oslobodili.
Zašto se javlja metalni ukus u ustima?
Metalni ukus u ustima može ukazivati na ozbiljnu bolest, kao što su problemi sa bubrezima ili jetrom, nedijagnostikovani dijabetes ili određeni oblici karcinoma. Ali ovi razlozi su neuobičajeni i obično su praćeni drugim simptomima.
Ako ste inače zdravi i ne osećate druge simptome sem neprijatnog ukusa, uzrok za taj metalni prizvuk je obično benigni. Ako je ukus metala u ustima vaša jedina pritužba, uzrok može biti jedan od narednih:
- Loša oralna higijena. Ako ne perete redovno zube i ne čistite ih koncem, rezultat mogu biti problemi sa zubima i desnima kao što su gingivitis, parodontitis i infekcija zuba. Ove infekcije se mogu izlečiti kod vašeg stomatologa. Ukus metala u ustima obično nestaje nakon što infekcija nestane.
- Lekovi. Neki lekovi mogu da izazovu metalni ukus jer vaše telo apsorbuje lek i onda izlazi u pljuvačku. Ovi lekovi uključuju antibiotike, lekove za giht, lekove za krvni pritisak, psihijatrijska stanja, glaukom i dijabetes. Lekovi koji mogu da izazovu suva usta, kao što su antidepresivi, takođe mogu biti krivac metalnog ukusa jer zatvaraju pupoljke ukusa, što može uticati na čulo ukusa.
- Vitamini i suplementi ishrani. Multivitamini sa teškim metalima (kao što su hrom, bakar i cink) ili lekovi protiv prehlade (kao što su pastile sa cinkom) mogu izazvati metalni ukus. Kao i prenatalni vitamini i suplementi gvožđa ili kalcijuma. Obično će ukus nestati dok vaše telo obrađuje vitamine ili lekove. Ako ne, proverite svoju dozu i uverite se da ne uzimate previše.
- Infekcije. Neke privremene bolesti mogu da promene vaš osećaj ukusa, zbog čega možete da osetite ukus metala. To su prehlade, sinusitis i infekcije gornjih disajnih puteva. Ukus obično nestaje kada ozdravite.
- Lečenje raka. Pacijenti koji se leče hemoterapijom ili zračenjem — posebno kod karcinoma glave i vrata — mogu doživeti niz promena u ukusu i mirisu, uključujući metalni ukus koji se ponekad naziva „hemousta“. Studije pokazuju da cink i vitamin D mogu pomoći u borbi protiv njega, iako su istraživanja u toku.
- Trudnoća. Ponekad za ukus metala u ustima mogu biti krivi hormoni: disgezija je posebno česta tokom trudnoće. Za neke buduće mame to znači žudnju za kiselim krastavcima i sladoledom, dok za druge može značiti neobjašnjiv metalni ili kiseli ukus. Ipak, ima nade. Uobičajeno, disgezija je najgora u prvom tromesečju,„tako da kako vaša trudnoća napreduje, metalni ukus bi trebalo da izbledi.
- Demencija. Ukus se smanjuje sa godinama, ali za osobe sa demencijom, te promene mogu biti ubrzane kao rezultat promena u mozgu. Ponekad hrana počne da ima drugačiji ukus nego ranije, što lekari nazivaju „anomalije ukusa“. Ukusni pupoljci su povezani nervima sa mozgom, a abnormalnosti ukusa se mogu javiti kada deo mozga koji je povezan sa ukusom ne radi kako treba.
- Alergije. Metalni ukus u ustima može biti nuspojava alergija na hranu, posebno na školjke ili orašaste plodove. To je rani znak anafilakse, koja može biti smrtonosna. Ako imate (ili sumnjate da imate) takvu alergiju, razgovarajte sa svojim lekarom o tome šta da radite u slučaju alergijske reakcije – pre nego što nastupi.
- Hemijska izloženost. Udisanje visokog nivoa određenih supstanci može dovesti do metalnog ukusa:
- Insekticidi: metalni ukus u ustima može biti znak određenih vrsta trovanja pesticidima.
- Olovo: Najčešće se nalazi u bojama na bazi olova, bojama u prahu i zemljištu kontaminiranom oljuštenom bojom, ovaj hemijski element ima i niz drugih izvora, uključujući vodu, grnčariju i neke kozmetičke proizvode.
- Živa: Obično se povezuje sa ribom i drugim morskim plodovima, ovaj otrovni metal se takođe može naći na gradilištima i u starim termometrima.
Ove hemikalije mogu izazvati značajne zdravstvene probleme, tako da ako ste bili izloženi njima, trebalo bi da odmah vidite doktora. Ukus metala u ustima bi trebalo da nestane kada se osnovno stanje leči.
Metalni ukus u ustima i COVID-19
Lekari odavno znaju da su gubitak ukusa i mirisa mogući neželjeni efekat COVID-19 – ali neki ljudi su takođe prijavili i metalni ukus u ustima kao jedan od simptoma.
Uobičajeno, ukus metala u ustima nestaje sam od sebe kada se leči osnovni uzrok, ali metalni ukus izazvan COVID-19 u ustima može da ostane nedeljama ili čak mesecima nakon oporavka od virusa.
Saveti za sprečavanje metalnog ukusa u ustima
Evo koraka koje možete sami preduzeti da biste smanjili metalni ukus u ustima.
- Održavajte dobru oralnu higijenu, uključujući redovno četkanje, čišćenje koncem i čišćenje jezika, kako bi vaša usta bila zdrava.
- Ostanite hidrirani kako biste sprečili da vam usta budu suva, što može izazvati metalni ukus.
- Zamenite metalni pribor za jelo i flaše za vodu, što može pogoršati metalni ukus. Umesto toga, isprobajte staklene, plastične ili keramičke verzije.
- Isperite usta pre jela, koristeći rastvor sode bikarbone i tople vode. Može regulisati pH ravnotežu u ustima i pomoći u neutralizaciji kiseline – uključujući i taj grubi metalni ukus.
- Prestanite pušiti, jer cigarete mogu pogoršati ukus metala (između ostalih negativnih uticaja na vaše zdravlje).
- Sisajte led – rastapajte kockice leda u ustima.
- Žvaćite metvicu ili žvakaću gumu – samo budite sigurni da nema šećera!
- Jedite hranu koja može prikriti ukus metala. To je itrusno voće, posebno sokovi od limuna i limete; kisela hrana, poput kiselih krastavaca i drugih proizvoda na bazi sirćeta; zaslađivači, kao što je javorov sirup (koji treba koristiti u malim količinama)
Međutim, šta god da radite, nemojte zanemariti koren problema. Ako imate uporni metalni ukus u ustima, ne pokušavajte samo da prikrijete simptome. Razgovarajte sa svojim lekarom, koji može da utvrdi da li imate neki zdravstveni problem i da vam pomogne da preduzmete korake za rešavanje osnovnog uzroka.