0.6 C
Novi Sad
ponedeljak, decembar 23, 2024

Kako se leči upala bešike?

Žene se redovno susreću sa infekcijama i upalama ovog tipa, pa uglavnom znaju kako teče lečenje, kako se zaštiti od urinarnih infekcija, ali i šta ih izaziva. Kako je uretra kratka i prava kod žena, tako je dostupna bakterijama i njihovom brzom prolasku, što je glavni razlog zašto se javlja upala bešike. Kod muškaraca je uretra duža i kriva, pa su tako zaštićeniji kada su urinarne infekcije u pitanju, ali se svakako javljaju i kod njih.

Dok se upala bešike uglavnom manifestuje kroz pojavu istih i sličnih simptoma kod većine pacijenata, sami uzročnici nisu uvek isti. Prevencija je veoma važna, kao i kod svih oboljenja i zdravstvenih stanja, a lečenje u ovim slučajevima treba poveriti kako lekarima, tako i alternativnim metodama.

Uzročnici upale bešike

U najvećem broju slučajeva upala bešike dolazi od razmnožavanja bakterije pod nazivom Ešerihija koli. To je najčešći razlog kada su bakterije u pitanju, dok su daleko ređe uzročnici enterokoke, stafilokoke i druge bakterije. Pored toga, uzročnik upale može biti i Kandida. Kandida se najčešće javlja kod bolničkih pacijenata kojima jeste ili je bio plasiran katetar, te kod osoba koje koriste antibiotike, posebno ako ih koriste duži vremenski period. Postoji i intersticijalni cistitis, ali uzročnici ovakvog tipa zapljenja nisu poznati.

Pogrešno je mišljenje da kamen u bešiki izaziva upalu. Činjenica je da kamen može da ošteti sluzokožu i time naruši njenu zaštitnu barijeru, pa je bešika podložnija delovanju bakterija iz urina.

Simtpomi upale bešike

Kao i druge infekcije urinarnog trakta, tako se i upala bešike manifestuje najvećim delom kroz iste simptome, a to su češća potreba za mokrenjem, posebno noćnim, bol i peckanje pri mokrenju, zamućena boja urina, jak i neprijatan miris urina, bol pre seksualnih odnosa kod žena, dok se kod muškaraca javlja nakon odnosa, a u određenim slučajevima javlja se i otežano mokrenje, bol u maloj karlici i bol u donjem delu leđa.

Svi ovi simptomi ukazuju na potrebu da brzo reagujete i posetite lekara zarad uzimanja uzoraka za potrebne laboratorijske analize, pregleda i uspostavljanja dijagnoze kako biste što pre otpočeli lečenje.

Kako se uspostavlja dijagnoza?

Kako bi uspostavio dijagnozu upale bešike, odnosno cistitisa, vaš lekar će vam prilikom pregleda postaviti pitanja koja mogu da uključuju sledeće:

Doktor vas pri pregledu može pitati:

  • Koliko često mokrite?
  • Koliko tečnosti pijete?
  • Koliko urina izmokravate?
  • Da li je mokrenje obilno ili oskudno?

Pre uspostavljanja dijagnoze cistitisa, vaš lekar će najpre isključiti sumnju na druge bolesti kao što su:

Infekcije mokraćnih puteva, rak bešike, endometrioza, kamen u bubregu, polno prenosive infekcije, hronični prostatitis (kod muškaraca), vaginalne infekcije kod žena.

Dodatno, vaš lekar vas može uputiti i na dodatni pregledkod urologa. Urolog je lekar koji je specijalizovan za probleme urinarnog trakta. Urolog može koristiti poseban alat (koji se naziva citoskop) da pogleda detaljnou vašu bešiku. Urolog će proveriti da li imate upalu, čireve ili će tačno odrediti krvarenje. Ove stvari mogu da ukazuju na intersticijski cistitis.

Prevencija i lečenje

Prevencija je uvek važna. U slučaju upala bitno je da izbegavate da date prostor bakterijama da se razmnože. Upala bešike može da se izbegne kada redovno pijete tečnost, vodu, jer tako imate potrebu za redovnim mokrenjem čime se izbacuju bakterije iz urinarnog trakta. Ispijanje čajeva, ulje divljeg origana, sve to deluje veoma dobro i preventivno na zdravlje urinarnog trakta.

Samo lečenje sprovodi lekar na osnovu dobijenih rezulltata analiza. Medikamentnu terapiju najčešće čini spoj analgetika i antibiotika, kako bi se upala bešika lečila, ali i kako bi se bolovi umanjili i uklonili. Uz sve to i sami lekari preporučuju alternativne metode lečenja.

Alternativne metode lečenja

Već smo pomenuli ulje divljeg origana, kao način preveniranja, ali je ono odlično i u toku lečenja, jer daje veliku podršku antibiotiku, izgrađujući jači imuni sistem organizma. Iskustva osoba koje su koristile ovo ulje možete pročitati ovde. Pored ulja divljeg origana tu su i čajevi koji služe urednom stanju urinarnog trakta, kao što su čaj od peršuna, koprive, uve, brusnice i drugi koji svojim delovanjem „čiste“ ovaj deo organizma dajući mu zdravu sredinu.

Izvor fotografije: Shutterstock

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo