-0.6 C
Novi Sad
utorak, novembar 26, 2024

Kako posaditi avokado drvo?

Avokado je jedna od najzdravijih voćki na svetu, ali to već svi dobro znaju. Njegov neuobičajeni sastav, koji obiluje zdravim mastima, čini avokado super-hranom koja je idealna za sve generacije. Avokado možete kupiti na pijacama i u bolje snabdevenim marketima, a možete ga ubrati i u sopstvenom domu. Kako? Tako što ćete ga uzgajati sami. Često čujemo pitanje “Kako posaditi avokado drvo?” Umesto da, kao i svaki put do sada, bacite košticu kada raspolovite ovu voćku, reći ćemo vam šta da učinite sa njom, kako bi je posadili.

Iznenađujuće je lako uzgajati sopstveno avokado drvo iz semena. Toliko lako da bi to i dete moglo da učini. Pratite naše instrukcije korak po korak i uspeh je zagarantovan. Vaše avokado drvo je na svega par koraka od vas.

Uklonite i očistite košticu avokada

Moraćete da započnete tako što ćete pažljivo ukloniti košticu iz avokada (morate paziti da je ne zarežete nožem). Kada izvadite košticu operite je od ostataka mesa avokada. Kako biste to učinili sa lakoćom, stavite košticu da se namoči u vodi desetak minuta, a zatim očistite ostatke ploda. Pazite da ne uklonite smeđu opnu sa koštice – to je njen pokrivač. 

Očistite košticu avokada (freepik.com)

Odredite koji je kraj koštice gore, a koji dole

Neke koštice avokada su blago duguljaste, dok su druge oblikovane gotovo kao savršene loptaste sfere – ali sve koštice avokada imaju „dno“ (odakle će rasti koreni) i „vrh“ (iz kojeg će izrasti klica). Nešto poentiraniji kraj je vrh, a ravni kraj je dno.

Da bi vaša koštica mogla da proklija i nikne, donji kraj korena moraćete da stavite u vodu, pa je veoma važno da utvrdite koji je kraj „vrh“, a koji „dno“ pre nego što ga probušite čačkalicama.

Probušite košticu sa tri čačkalice

Uzmite tri čačkalice i zabodite ih pod blagim uglom nadole u ​​seme avokada, ravnomerno raspoređene oko obima avokada. Ove čačkalice su vaša skela za avokado, koja će vam omogućiti da odmarate donju polovinu avokada u vodi, pa stoga čačkalice tamo treba čvrsto zabosti. Preporučujemo vam da ih zabodete pod blagim uglom (usmerenim nadole), tako da veći deo baze avokada odmara u vodi kada košticu sa čačkalicama postavite preko čaše.

Stavite košticu u čašu vode

Koštica treba da bude do pola zaronjena u vodu – odnosno polupotopljena. Postavite je na prozorsku dasku sa prirodnom sunčevom svetlošću, odakle je nećete pomerati dok ne proklija. Prilikom odabira čaše u koju ćete položiti košticu birajte one sa potpuno prozirnim i tankim staklom, kako biste lako videli kada koren počne da raste, a takođe i kada treba promeniti vodu. Mnogi vodiči preporučuju menjanje vode svaki dan, ali metodom pokušaja i grešaka otkrili smo da je vodu bolje menjati svakih pet dana ili bar periodično. Dakle – ne menjajte vodu svaki dan. Ipak, voda mora biti redovno zamenjena, jer ćete na taj način sprečiti rast plesni, bakterija i gljivica koje bi mogle uništiti male izdanke iz kojih će izrasti avokado drvo.

Košticu probijte čačkalicama i stavite u čašu vode (freepik.com)

Sačekajte da koštica proklija

Mnogi vodiči kažu da nicanje može potrajati od 2 do 4 nedelje, ali sudeći po našem iskustvu obično treba najmanje 8 nedelja da biste primetili prve klice, te stoga budite strpljivi. Evo procesa kojem ćete prisustvovati tokom klijanja koštice avokada:

  • Vrh koštice avokada će se isušiti i stvoriti pukotinu, a spoljna smeđa opna semena će početi da se ljušti.
  • Pukotina će se protezati sve do dna koštice avokada, a kroz pukotinu na dnu počeće da izlazi sićušni koren.
  • Koren će rasti sve duže i duže (i može se razgranati), a na kraju će mali izdanak (klica) proviriti kroz vrh koštice avokada.
  • Nemojte dozvoliti da vam se koren isuši i da ostane bez vode u bilo kom trenutku – to će biti smrt vaše biljke.

Posadite u zemlju kada stabljika naraste oko 15cm

Kada je stabljika duga oko 15 cm, odsecite je na oko 8 cm, to će podstaći novi rast. Kada ponovo dođe do 15 cm, stavite je u zemljište bogato humusom, u posudu prečnika 25 cm, ostavljajući gornju polovinu semena izloženom. Postavite na sunčanu prozorsku dasku. Avokado drvo voli sunce – što više sunca, to bolje.

Često zalivajte i pratite rast

Često zalivajte vašu biljku avokada, a povremeno je možete i namočiti u većoj posudi sa vodom. Nakon namakanja obratite pažnju da se dobro izdrenira. Zemlja uvek treba da bude vlažna, ali ne i zasićena vodom. Lišće koje žuti je znak prekomernog zalivanja. Ako se to desi pustite da se biljka osuši nekoliko dana.

Posadite kada izdanci dosegnu visinu od 15cm (freepik.com)

Isecite gornje listove, kako bi biljka rasla u obliku žbuna

Kada stabljika dostigne visinu od 12 centimetara, isecite gornja dva kompleta lišća. Ovo će podstaći biljku da pušta bočne izdanke i više lišća, čineći je žbunolikom. Svaki put kada biljka naraste dodatnih 6 centimetara, isecite dva najnovija gornja seta lišća na vrhu.

Biljne vaši

Nažalost, avokado drvo vole svi, pa čak i biljne vaši – ova gadna stvorenja ne mogu da se zasite slasnih listova avokada. Ako ih pronađete na vašem avokadu, evo kako da ih se rešite: Uklonite sve biljne vaši sa biljke prskanjem biljke crevom napolju ili u sudoperi / tušu.

Kada uklonite ove štetočine, naprskajte biljku mešavinom vode sa malim dodatkom tečnosti za pranje sudova i kašičicom ulja. Ovo će sprečiti povratak biljnih vaši. Proverite biljku na svakih 4-5 dana i po potrebi ponovo očistite i zaprskajte.

Avokado drvo tokom zime

Mlado drvo avokada leti možete držati na otvorenom, ali ako živite bilo gde gde je hladnije od 24 stepena Celzijusa tokom hladnijeg dela godine (a na Balkanu jeste), moraćete da ga vratite u zatvorene prostore na jesen / zimu, pre nego što temperature padnu.

Avokado tokom zime držite na mestima gde temperatura ne pada ispod 24 stepena (freepik.com)

Kako uzgajati drvo avokada koje rađa plodove?

Dali smo odgovor na pitanje “Kako posaditi avokado?”. Pitanje za milion dolara: hoće li vam vaše pažljivo zasađeno avokado drvo ikad zapravo dati avokado? Teško je reći. Nekada biljke avokada počnu da rađaju voće nakon što napune tri ili četiri godine, a nekima je potrebno više od 15 godina da bi dale prve plodove. Neke ih nikada i ne daju. Pomaže ako nekoliko stabala avokada raste zajedno, jer to pomaže u oprašivanju. Međutim, sve i ako vaša biljka da plodove, nemojte očekivati da će voće biti poput onog koje ste kupili i iz kojeg ste izvadili i posadili košticu. Komercijalni avokado se uzgaja iz kalemljenih grana kako bi se kontrolisao ishod ploda – prirodno gajeni avokado može se veoma razlikovati od svog “roditelja”!

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo