Sadržaj
Unošenje sobnih biljaka u prostoriju je brz i lak način da ulepšate svoj enterijer, a kada je u pitanju kuhinja, uzgoj biljaka u zatvorenom prostoru takođe može imati neke praktične primene. Zavisno od vašeg izbora sobne biljke za kuhinju mogu pomoći u prečišćavanju vazduha, dodati malo boje prostoru ili čak obezbediti sveže začine tokom cele godine.
Važno je da imate na umu da ne postoji biljka koja će uspevati u apsolutno svakoj kuhinji – jer svaki prostor ima svoje jedinstveno svetlo, vlažnost i temperaturne uslove.
Međutim, ovo su najbolje sobne biljke za kuhinju sa kojima možete početi:
1. Engleski bršljan (Hedera Helix)
Bujna, zelena biljka koja je savršena da visi preko sudopera ili pored prozora, engleski bršljan se lako uzgaja u zatvorenom prostoru (sve dok provodi bar deo vremena na direktnoj sunčevoj svetlosti) i dodaje prelepu boju svakoj kuhinji. Njegovi šiljasti listovi dolaze u raznim nijansama zelene sa akcentima bele, žute i crne, tako da možete biti sigurni da ćete pronaći sortu koja odgovara vašoj kuhinji.
Zašto je odličan za kuhinju: Biljka bršljana može pomoći u prečišćavanju vazduha, jer je jedan od najvećih reduktora zagađivača vazduha u zatvorenom prostoru kao što su formaldehid, benzol, buđ i bakterije. Samo budite sigurni da držite ovu sobnu biljku van domašaja mačaka i pasa i drugih četvoronožnih prijatelja, jer je engleski bršljan toksičan za njih.
2. Aloe Vera (Aloe Barbadensis Mille)
Ne nazivaju je bez razloga „biljkom besmrtnosti“ – aloe vera je jedna od biljaka koje je najteže ubiti, čak i ako je držite u kuhinji. Prelepa biljka karakterističnog izgleda puna vitamina i minerala koji su odlični za vašu kožu, aloe vera u saksiji je kao da imate 24/7 pristup apoteci.
Zašto je odlična za kuhinju: Držite je u blizini šporeta i dobro će vam doći sledeći put kada se neizbežno opečete. Samo odrežite donji list blizu stabljike, uklonite sve bodlje duž ivice, razdvojite list po dužini i zarežite unutrašnjost ispunjenu gelom. Utrljajte gel pravo na opekotinu i osetićete skoro trenutne efekte hlađenja.
3. Ukrasni kukuruz (Aspidistra Elatior)
Dodajte neobičnu Aspidistru u svoju kuhinju i uživajte u njenom obliku. Jarko zelena i lisnata, biljka može tolerisati mnogo više od prosečne sobne biljke, uključujući izuzetno slabo osvetljenje, ekstremnu i promenljivu toplotu i retko zalivanje. Bez obzira koliko loše se snalazite sa biljkama, nećete tako lako uspeti da ubijete ovu zimzelenu biljku. Stavite je u ugao vaše kuhinje ili trpezarije.
Zašto je odlična za kuhinju: njeno slatko i prikladno ime nije jedini razlog da dodate ovu biljku u vaš kuhinjski dekor. Nikada ne znate kakva će biti klima u vašoj kuhinji (jednog dana je lepljiva i vlažna od ploče za kuvanje; drugog dana je suva i vruća od sati rada rerne). Bez obzira šta se dešava u vašoj kuhinji, ova biljka će to preživeti.
4. Srebrnolisna pilea (Pilea Cadierei)
Zeleni i metalno srebrni listovi ove čudesne biljke biće prikladan dodatak svakoj kuhinji. Držite je u visećoj korpi i dalje od vrućine ili hladne promaje (kao što je grejač ili klima uređaj).
Zašto je odlična za kuhinju: Još jedna biljka koja se lako neguje, a njena glavna privlačnost u kuhinji je njena boja. Bonus: činjenica da je pilea dobra biljka za kačenje znači da ćete uštedeti vredan prostor na kuhinjskim pultovima
5. Zeleni ljiljan (Chlorophytum Comosum)
Takođe lak za negu, zeleni ljiljan ili hlorofitum je biljka sposobna da uspeva u različitim uslovima i uopšte ne zahteva mnogo pažnje. Čuvajte ovu biljku bilo gde u vašoj kuhinji – pored prozora na suncu, na radnoj površini ili na policama kuhinjskih ormarića – i gledajte kako raste uz pomoć povremenog zalivanja i retke rezidbe.
Zašto je odlična za kuhinju: Odličan prirodni prečišćivač vazduha, zeleni ljiljan pomaže u uklanjanju mirisa, isparenja i zagađivača iz okoline.
6. Bosiljak (Ocimum Basilicum)
Bosiljak je zaista jedna od najlakših biljaka koje možete uzgajati u svojoj kuhinji. Samo znajte da voli puno sunca, ne voli hladna područja sa promajom i voli vlažno tlo. Ako imate kuhinjski prozor okrenut prema jugu, ovo je biljka za vas.
Pored bosiljka začinske biljke koje se lako uzgajaju u zatvorenom prostoru uključuju vlašac, peršun, mentu, timijan, ruzmarin, bosiljak, origano i korijander.
Zašto je odličan za kuhinju: Zašto plaćati kesice sušenog bosiljka u prodavnici kad možete sami da uzgajate svež? Najbolja vest: Biljka najbolje uspeva kada berete listove prilično često.
7. Sabljica (Dracaena Trifasciata)
Sabljice daju sve od sebe da napreduju kada ih u suštini zaboravite. Ne treba im mnogo vode i definitivno im ne treba mnogo svetlosti, te su odlične sobne biljke za tamne prostorije.
Zašto je odlična za kuhinju: Ako je vaša kuhinja previše zauzeta, recimo, telefon zvoni i deca trče unutra i izlaze, poslednja stvar koja vam treba je biljka koja zahteva visoko održavanje. Stavite sabljicu u ugao (raste u visinu, a ne u širinu, tako da neće zauzeti mnogo prostora) i zalijte je svake druge nedelje ili samo jednom mesečno, u zavisnosti od toga koliko se zemlja osuši.
8. Zlatna puzavica (Pothos)
Kada vidimo biljke u kuhinji, skoro devet od 10 puta, to će biti neki oblik lozice, jer su izdržljive i mogu da podnesu sve vrste svetlosnih uslova.
Zašto je odlična za kuhinju: Lozice su u osnovi dizajnirane da vise sa ormarića i polica.
9. Filodendron (Philodendron)
Filodendroni su još jedan rod kućnih biljaka kojem maltene i ne treba održavanje i koje odlično izgledaju u visećim korpama. Slično kao lozice, smatraju se relativno otpornim na sušu i mogu rasti na jakom do srednjem indirektnom svetlu. Ove biljke dolaze u raznim oblicima i bojama i poznate su po tome što su odlični prečišćivači vazduha.
Zašto je odličan za kuhinju: Poput lozica, filodendroni imaju visoku toleranciju na sušu i mogu da prežive i rastu na srednjem do jakom indirektnom svetlu. Ove biljke su dostupne u širokom spektru boja i oblika i istaknute su po tome što su prečišćivači vazduha u stanovima.
10. Fikus gumijevac (Ficus elastica)
Ako tražite velike sobne biljke za kuhinju, fikus gumijevac je odličan izbor. Ovi srodnici smokve su prilagodljivi raznim uslovima uzgoja i mogu da prerastu u stabla pune veličine u svom prirodnom staništu. Kada se uzgajaju u zatvorenom prostoru, redovno obrezivanje drži njihovu veličinu i oblik pod kontrolom. Birajte između nekoliko različitih sorti kako biste uskladili vaše drvo sa bojama i dizajnom vaše kuhinje.
Zašto je odličan za kuhinju: Gumijevac toleriše suv vazduh u prostoriji, ali pošto je tropsko drvo preferira vlažnu i toplu klimu, zato ga s vremena na vreme treba prskati vodom bez kamenca. Ako imate prostora u kuhinji ili kupatilu, ovo su savršena mesta za fikus gumijevac.