Sadržaj
Imati rezervni agregat za struju u svom posedu je uvek dobra ideja. Nevreme može da prekine struju u vašem domu. Ruralna područja mogu imati nepouzdane električne mreže. Ili vam je možda potreban efikasan način da upravljate alatima i opremom.
Iskreno, posedovanje prenosnog agregata za struju je spas kada dođe do katastrofe. I obavezni su za epska kampovanja. Ali ove teške mašine mogu biti skupe i komplikovane. Dakle, pre nego što investirate u agregat, naučite o različitim karakteristikama i opcijama izlazne snage.
Zatim pronađite agregat za struju za lako prenosivo neprekidno napajanje, koji radi kada je to najvažnije i otkrijte kako najbolji generatori današnjice održavaju rad uređaja i zadovoljstvo domaćinstava.
Prednosti korišćenja kućnog generatora
Kućni generator vam pomaže da se pripremite. Poput osiguranja, štiti vaš dom i vašu porodicu nakon nevremena ili druge nesreće sa strujom.
Efikasani kućni agregati za struju održavaju svetla, uređaje, sisteme grejanja, klimatizaciju, pumpe za vodu, WiFi i druge potrepštine u radu.
Isto tako vam može uštedeti novac tako što ćete, na primer, održavati hranu svežom i sprečiti nakupljanje vode i plesni u vašem podrumu.
Šta treba uzeti u obzir pri kupovini agregata za struju?
Ali, pored toliko agregata za struju na tržištu, odakle početi? Prvi korak je znati kako želite da ga koristite. Zatim odredite budžet i potražite važne karakteristike prema vašim specifičnim potrebama. Na primer, da li želite da napajate ceo dom? Ili vam samo treba da napunite telefon?
Moderni agregati za struju su visokotehnološka, sofisticirana oprema dizajnirana za pouzdanost i sigurnost. Najbolji prenosni generatori moraju biti spremni za rad i jednostavni za rukovanje.
Pre kupovine i korišćenja energetske stanice, shvatite kako rade, šta nude i gde osiguravaju najefikasniji protok električne energije.
Koliko vam je energije potrebno za proizvodnju struje?
Generator koji se koristi za napajanje laptopa u olujnoj noći biće bolji za održavanje svih glavnih uređaja u radu tokom višednevnog nestanka struje. Pažljivo pogledajte specifikacije i opise proizvoda. Većina prenosivih agregata za struju proizvodi između 200 i 7.500 vati.
Kako izračunati koliko vati je potrebno?
Pomnožite napon sa amperažom proizvoda (obično se nalazi na poleđini uređaja ili na etiketi). Rezultat je potrebna snaga. Na primer, frižideru sa šest ampera biće potrebno 720 vati da bi radio bez problema. Trebaće vam agregat koji može da ponudi barem toliku snagu ako želite da uređaj ostane hladan.
Na primer, benzinski agregati za struju će navesti dva broja u vatima: početni i radni. Nekim uređajima je potrebno značajno povećanje snage da bi se podigli i pokrenuli; to su početni vati. Ali uređaju neće trebati toliko snage da bi održao svoj rad; to su tekući vati.
Da biste izračunali koliko vam je snage potrebno:
- Napravite listu uređaja koje želite da nastave da rade i uključite radne i početne vate kao dva odvojena broja.
- Saberite svu radnu snagu.
- Pronađite najveću početnu snagu i dodajte ovaj broj ukupnoj radnoj snazi.
Ovo vam daje grubu predstavu o tome koliko je energije potrebno.
Koliko snage vam treba?
Jeste li zbunjeni? Jednostavno rečeno, vašem agregatu treba više snage nego što mislite. Za kamp prikolice i generatore za kampovanje potražite opciju koja isporučuje između 2.000 i 4.000 vati. Za standardnu kuću u ruralnom području na nepouzdanoj mreži, generator bi trebalo da osigura između 5.000 i 7.000 vati. Ovo će bez problema održavati kućne aparate kao što su frižideri, zamrzivači, pumpe za vodu i svetla.
Parametri koje bi trebalo razmotriti pri odabiru snage
Uz to, uzmite u obzir ove varijable: Koliko uređaja istovremeno radi? Da li želite da klima uređaj radi? Šta je sa električnim bojlerom? Koristite li električnu rernu? Naravno, ne postoje dve iste kuće, tako da su gore navedeni brojevi približni.
Kako odrediti potrebnu snagu generatora?
Ako želite stabilno napajanje za održavanje svetla nabavite generator male snage. Svetla troše samo oko 60 vati. Ali ako želite da pravite smuti tokom kampovanja, biće vam potrebno više električne energije da stavite blender na najjače. (Blenderima je potrebno oko 500 vati za početak i 300 vati za rad.)
Faktor buke
Agregati za struju se ocenjuju prema dva važna faktora: snazi u vatima i decibelima. Generatori mogu biti glasni, vrlo glasni. Tipično, generator iskašljava između 65 dB i 100 dB.
Poređenja radi, motocikl vrti oko 95 dB, a voz podzemne željeznice koji se približava ciči 100 dB dosadne buke. Energetske stanice možda nisu toliko glasne kao metro, ali čak i blagi zvuci mogu uzrokovati gubitak sluha kroz neko vreme.
Pažljivo pogledajte ocenu u decibelima. Ako planirate da koristite prenosivi generator za događaj, pobrinite se da motor neće ugušiti zabavu neprestanim tutnjavom.
Umesto toga, pronađite najtiši dostupni generator, ili razmislite o korišćenju agregata za struju kao što su bešumni agregati za struju sa niskom decibelažom. I nemojte izlagati sebe ili bilo koga drugog riziku pokušavajući da prigušite buku uz pomoć ćebadi.
Kriterijumi za izbor najboljeg agregata za struju
Dobar agregat za struju mora da ispunjava tri uslova:
- Pravu količinu energije,
- Odgovarajući nivo buke,
- Pravu cenu.
Pre kupovine, treba uzeti u obzir vaše potrebe, budžet i karakteristike agregata kao što su snaga, decibeli i prenosivost.
Najbolji agregati za struju moraju biti spremni za rad i jednostavni za rukovanje. Pre korišćenja agregata, treba shvatiti kako rade, šta nude i gde osiguravaju najefikasniji protok električne energije.
Ukoliko želite da budete spremni za neizvesnost i sačuvate vaš dom, razmislite o kupovini kvalitetnog agregata za struju.