Sadržaj
Veliki broj pripadnica lepšeg pola obožava svetle nijanse kose, ali ne i isušene pramenove koji su posledica tretmana za posvetljivanje kose. Posvetljivanje kose zaista zahteva veliku količinu održavanja i česte posete frizerskom salonu, što za sobom povlači i velike troškove. Koliko bi sjajno bilo kad bismo samo mogle da posvetlimo kosu na prirodan način, bez oštećenja…
Sjajna vest je da možemo to da učinimo! Postoji nekoliko potpuno prirodnih sredstava kojima možete posvetleti kosu kod kuće, bez oštećenja. Bitno je da imate na umu da ovi prirodni preparati nisu jaki kao blanš i ne mogu vam podariti platinaste ili srebrne nijanse, ali ipak mogu posvetliti vašu kosu za nekoliko tonova.
Posvetljivanje kose je složen proces, čak i kada se radi profesionalnom farbom, jer je mnogo komplikovanije nego farbanje u tamne boje. Uključuje otvaranje kutikule dlake i uništavanje trenutne nijanse. Razmišljajte o posvetljivanju kose na ovaj način: kada isflekate belu garderobu, koristite izbeljivač da biste uklonili uporne fleke? Na istom principu radi i posvetljivanje kose, samo se dodaje hidrogen u blanš umesto izbeljivača.
Blanš prodire u folikul dlake dok hidrogen (vodonik peroksid, oksidaciono sredstvo), uklanja postojeću boju. Verovatno ste nekad primetili koliko žuto vaša kosa izgleda nakon samog tretmana blanšem. Srećom, toneri su tu da vrate željenu boju ili “ton” kosi pre ponovnog zaptivanja kutikule. Hidrogen i blanš su moćna kombinacija, ali ostavljaju kosu u prilično lošem stanju – isušenu, krtu, lomljivu, jadnu.
Dakle, pre nego što pribegnete tretmanu za posvetljivanje kose u salonu, isprobajte jedan od ovih šest kućnih lekova.
Sok od limuna
Posvetljivanje kose sokom od limuna je jedan od najstarijih trikova za posvetljivanje boje kose. Žene su još 70ih godina nanosile limunov sok na kosu, a zatim sedele na suncu kako bi im kosa posvetlela. Kiselost limunovog soka omogućava mu da posvetli boju promenom pH vrednosti kose, a toplota ubrzava njegovo dejstvo i daje maksimalne rezultate.
Iscedite limun u bočicu sa raspršivačem i poprskajte pramenove kose kako biste imitirali prirodne pramenove. Pustite da se pramenovi osuše na suncu. Ova tehnika obično radi samo na svetlijim tonovima kose. Izbegavajte da vam sok od limuna dođe na kožu kako ne bi nastala oštećenja.
Sirće
Verovatno vas je baka bar nekad savetovala da dodate kašiku sirćeta u vodu prilikom ispiranja kose, kako biste uklonili ostatke šampona i kako bi vaša kosa bila naročito meka. Produženo ispiranje sirćem može da skine i boju kose, što ga čini odličnim prirodnim posvetljivačem.
Upotreba sirćeta kao posvetljivača zahteva izuzetan oprez jer previše može biti štetno. Ako je vaša kosa super tanka ili je već lomljiva, ovo možda nije najbolja metoda za vas. Ako vam je kosa deblja i u zdravom stanju, samo obavezno razblažite sirće vodom u odnosu 50/50.
Kod brineta sirće može posvetliti kosu i dati narandžaste tonove. Da bi izbegle neželjene tople tonove, brinete mogu pokušati da koriste belo sirće umesto jabukovog, da povuku hladnije tonove. Plavuše, isto važi i za vas ako želite hladne tonove, ali jabukovo sirće je najbolje ako tražite prirodniju nijansu.
Med
Glavna komponenta u medu koja može da posvetli kosu je enzim koji se zove glukoza oksidaza. Njegova svrha je da razgradi šećere i da služi kao zaštita od kvarenja. Ali kada dodate vodu u med, što bi moglo da dovede do njegovog kvarenja, enzim zapravo stvara tragove vodonik-peroksida.
Sam po sebi, medu može posvetleti kosu, ali biće mu potrebno dosta vremena. Određeni začini, poput cimeta ili kardamoma, mogu raditi zajedno sa svojstvima peroksida meda kako bi pomogli da se aktivira dodatni podsticaj.
Kada nanosite mešavinu meda, nanesite je na vlažnu kosu kako bi voda pomogla da se stvari aktiviraju. Kosu zatim uvijte u punđu i pokrijte je kapom za tuširanje. Držite med na kosi od 1 do 4 sata u zavisnosti od toga koliko želite da posvetlite kosu i koliko je tamna vaša postojeća boja. Opet, toplota može pomoći da se stvari ubrzaju, pa izvadite fen i povremeno zagrevajte kosu ili jednostavno izađite na sunce – pravo je vreme za to!
Soda bikarbona
Iako se najčešće koristi za izbeljivanje zuba, soda bikarbona može učiniti isto za vašu kosu. Ako želite da isprobate ovaj trik uputstva su ista kao za zube – pomešajte jednu supenu kašiku sode bikarbone sa toplom vodom. Cilj je da dobijete savršenu pastu koja nije previše gusta ili previše tečna. Nanesite je četkom za farbanje, a zatim “ofarbane delove” umotajte u aluminijumsku foliju. Primena toplote će pomoći da se stvari pokrenu i ubrzaju proces.
Morska so
Morska so je jedno od najboljih sredstava za prirodno posvetljavanje kose. Nakvasite kosu morskom vodom i pustite je da se suši prirodno. Ako niste na moru, jednostavno pomešajte jednu kašiku morske soli sa pola šolje tople vode, obilato nanesite na kosu i ostavite da deluje 10 do 20 minuta.
Čaj od kamilice
Delikatni mali cvet kamilice nosi u svojim laticama pigment koji se zove apigenin. Apigenin stvara zlatnu nijansu, koja se može pričvrstiti za dlaku kada se nanese.
Nanesite čaj od kamilice na vlažnu kosu i rasporedite ga po celoj površini češljanjem češljem sa širokim zubima. I ovo sredstvo za posvetljavanje će se aktivirati toplotom, tako da možete sedeti na suncu ili koristiti fen. Bonus je što kamilica može imati svojstva kondicioniranja koja će vašu kosu ostaviti mekom i sjajnom.
Nemojte se plašiti da kombinujete bilo koji od gore navedenih tretmana. Na kraju krajeva, svi su prirodni. Javite nam u komentarima koji vam se najviše dopao!
Nega nakon posvetljivanja kose!
Posvetljivanje uvek isušuje kosu, čak i kada se radi prirodnim preparatima (u minimalnoj meri u odnosu na farbe, čak i one bez amonijaka).
Kako bi vaša kosa zadržala sjaj, mekoću i vitalnost, stavite akcenat na negu. Koristite šampone bez sulfata, nakon svakog pranja stavljajte regenerator, koji zatvara kutikule dlake, a jednom nedeljno ili jednom u 10 dana koristite hranljive maske za kosu. Maske za kosu možete kupiti u drogerijama ili hair shop-ovima ili ih možete napraviti sami kod kuće.