23.4 C
Novi Sad
subota, maj 18, 2024

Koje sve situacije zahtevaju odlazak u servis telefona?

Od nekadašnjih jednostavnih funkcija za obavljanje poziva i slanje poruka, danas telefoni imaju značajno širu upotrebu. Koristimo ih svakodnevno za zabavu, služe nam za informisanje, za komunikaciju, posao i slično.

Većina ljudi većinski deo dana provede na telefonu, što složićete se, i nije za pohvalu, ali je tako.

Upravo zbog konstantnog korišćenja, ali i nepažnje dolazi do čestih kvarova na našim telefonima. Međutim, nekada kvarovi ne zavise direktno samo od nas – generalno telefoni, kao i svi uređaji imaju svoj životni vek, a kada on otkuca javljaju se problemi i kvarovi koji usporavaju njihov rad potpuno ili delimično.

Neki kvarovi mogu biti sitni, te ne zahtevaju pomoć stručnog lica, međutim isto tako često nastaju kvarovi za koje nismo stručni da ih razrešimo.

Da ne biste razmišljali u kojim situacijama možete biti sam svoj majstor, a u kojim ne, u nastavku teksta navešćemo sve one situacije kada je telefon ipak potrebno odneti u servis mobilnih telefona.

#1 Kada dođe do oštećenja ekrana – vrlo česta pojava

Svakom od nas se bar jednom u životu desilo da nam slučajno ispadne telefon i kao posledicu dobijemo u potpunosti razbijen ekran ili manje ogrebotine.

Nekada se može desiti da nam telefon radi bez ikakvih problema iako je ekran razbijen, a nekada će se na vašem telefonu pojaviti one čuvene linije kada nećete moći ništa da uradite.

Takve situacije obično zahtevaju promenu čitavog ekrana, što naravno nećete moći sami da uradite.  Ukoliko vam se desi ovakav peh, a želite da sačuvate telefon, u servisu telefona vrlo lako ćete rešiti ovaj problem. Kada je reč o ceni, ona najviše zavisi od modela vašeg telefona – za skuplje telefone, zamena ekrana je obično skuplja.

Kao jednu od preventivnih mera savetujemo obavezno nošenje maske koja u velikom broju slučajeva može sačuvati vaš telefon od ogrebotina!

#2 Kada želite da dekodirate telefon – omogućavanje pristupa drugim mobilnim mrežama

Sigurni smo da ste doživeli onu neprijatnu situaciju kada ste hteli u vaš telefon da ubacite drugu karticu ali to nije bilo moguće. Reč je o kodiranju telefona, odnosno meri koju gotovo svaka mobilna poslovnica preduzima u svom poslovanju.

Kako poslovnice u našoj zemlji preduzmaju ove mere, tako se može desiti da telefon koji nabavite iz inostranstva bude kodiran – to je prosto politika kojom se oni vode kako bi sprečili pristup drugim mrežama.

Iako dekodiranje ne predstavlja nikakvu konkretnu popravku, ipak ukoliko želite da osposobite vaš telefon za pristup drugoj mreži, moraćete da odnesete telefon u servis mobilnih telefona.

#3 Kada vaš telefon dospe u kontakt sa vodom – ne čekati poslednji momenat

Kvašenje telefona je isto tako vrlo česta pojava koja nekada može da se završi slavno, a nekada može dovesti do potpunog uništenja telefona i to samo zbog trenutka naše nepažnje.

U tim situacijama važno je odmah ugasiti telefon i izvaditi bateriju! Nikako nemojte paliti telefon dok se on u potpunosti ne osuši, i naravno najvažnije ne stavljajte telefon na punjač jer ovim korakom u potpunosti možete uništiti vaš telefon.

Sigurno ste do sada čuli da u ovakvim situacijama može pomoći pirinač, budući da ova namirnica ima moć da izvuče vlagu. S obzirom na to da do sada nismo naišli na primer kome je ova praksa uspela, savetujemo da ne gubite dragoceno vreme i da odmah posetite servis telefona jer su tako veće šanse da vam telefon bude sačuvan.

#4 Ukoliko baterija prestane ili oslabi sa radom

Već smo rekli da mobilni telefoni imaju svoj životni vek nakon čega počinju da slabe, odnosno njihove funkcije postaju manje efikasne. Kao jedan od čestih problema prekomerne upotrebe javlja se i problem oslabljene baterije ili potpuni prestanak rada baterije.

Sa nekadašnjim telefonima, samostalna promena baterije nije bila nekakva mudrost – kupite odgovarajuću bateriju za telefon, zamenite i posao je gotov. 

Međutim, kako se danas sve više prave kvalitetniji modeli sa brojnim merama predostrožnosti, baterije na današnjim telefonima su integrisane što znači da nećete moći tako lako da otvorite telefon, odnosno nećete moći uopšte. 

Ako vam se desi kvar sa baterijom koja ne može da se izvadi iz telefona, moraćete da odete u servis gde će vam uz pomoć profesionalnih alata i rekvizita zameniti bateriju za nekoliko minuta.

#5 Oštećen ulaz za punjač – brojni razlozi uzrokuju ovaj problem

Stavili ste telefon da se puni ali on ne reaguje na punjenje?

Razlozi za to mogu biti brojni – od toga da ste nepravilno punili vaš telefon pa je došlo do oštećenja kabla, u rupicama se napunila prašina ili prljavština i slično.

Ovo često nije ozbiljan kvar ali ipak u nekim sitacijama zateva odlazak u servirs. Ako ste sigurni da nije do punjača, probajte port za punjenje da očistite štapićem za uši ili čačkalicom ali prilikom obavljanja ovih radnji, budite oprezni kako port za punjenje ne bi dokrajčili.

Ukoliko ništa od navedenog ne pomogne, ne preostaje vam ništa drugo nego da posetite najbliži servris.

Pored nabrojanih, postoje još brojni kvarovi koji se mogu javiti ali ovo su jedni od najčešćih. Naša preporuka je da budete odgovorni da što više čuvate telefon kako do ovih situacija ne bi dolazilo, a i ako dođe, savetujemo da ipak posetite servis telefona u kojima radi stručno, profesionalno osoblje, kako ne biste napravili još veću štetu iz namere da budete sami svoj majstor.

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo