Sadržaj
Lekovitost biljaka poznata je još od drevnih vremena, kako za zdravlje organizma i funkcija organa, tako i u domenu nege lepote lica i tela, što se i danas podrazumeva kao imperativ adekvatne zaštite.
Nadaleko poznat ricinus predstavlja biljku koja u svom spektru ima odlična lekovita dejstva, posebno u obliku fantastično delotvornog ulja. U mnogim spisima koji vode poreklo od davnina, zapisana je za ricinusovo ulje lekovitost i blagotvornost, bilo da se konzumira oralno, ili nanošenjem na telo kao obloge ili radi masaže.
Kao jednogodišnja ili dvogodišnja biljka u zavisnosti od podneblja i klime, ricinus potiče iz tropskih krajeva koje karakteriše mnogo sunčeve svetlosti, zraka, toplote i vlage, što mu pruža priliku da dostigne visinu i od nekoliko metara, sa raskošnim listovima u obliku zvezde. Vrlo je dekorativan i ukrašava bašte i vrtove, ali je prepoznatljiv po tome što je lekovit i istovremeno otrovan. Prilikom stvaranja ulja, otrovi se oslobađaju i ostaju materije stvorene za blagotvonost i lekovitost, tako da je jasno da se radi o retkom sastavu čestica koje imaju višestruka dejstva za zdravlje organizma i kompletnog tela.
Proizvodnja i nutritivni sastav ricinusovog ulja
Da bi se od biljke dobilo ricinusovo ulje – lekovitost i blagotvornost su ciljevi koji se teže postići u ovom procesu proizvodnje, potrebno je sprovesti u delu detaljnu proceduru. Naime, proizvodnja se vrši uz hladno ceđenje semenki ricinusa, uz kasniju dalju termičku obradu i srodne procese, kako bi se ulje oslobodilo od otrova. Direktno termičkom obradom se otrovni alkaloid ricinin izdvaja uz kuvanje i isparavanje, pa je preporuka da se kupuje u apoteci, bez samostalne proizvodnje kod kuće.
Nakon navedene proizvodnje, nastaje ricinusovo ulje sa lekovitim svojstvima, što je prepoznato još u vremenu Egipta, kada se koristilo kao melem i za osvetljenje, a hiljadama godina za razne tegobe i oboljenja. Nutritivni sastav obuhvata 50% samog ulja, 20% belančevina, zatim kiseline, vodu, kao i ricinin alkaloid i albumin ricin, koje su otrovne materije, koje se preradom eliminišu i pružaju bezbednu strukturu za ljudsku upotrebu. Koristi se u tečnom stanju, kao bezbojna ili svetlo žuta tekstura blagog mirisa i ukusa, uz visok stepen masnoća. Svakako, kada je temperatura u minusu očvrsne i dobija gušću teksturu, koja se na identičan način može koristiti kao i samo ulje.
Ricinusovo ulje lekovitost – rešenje za brojna oboljenja i probleme
Mnogo je benefita koje pruža ricinusovo ulje, lekovitost je izuzetna i delotvorna kod svih generacija ljudi. Prvenstveno, koristi se za lečenje u medicini kao osnovno i pomoćno sredstvo, a posebno je prepoznatljiv po purgativnim svojstvima – kao laksativ koji pruža efikasno varenje brzo nakon upotrebe, ali nije preporučljiv za trudnice. Vrlo je zastupljen resurs u kozmetologiji, posebno za negu kose, kože, noktiju, brade, obrva, trepavica i slično.
Element je preparata za ubrzavanje i pospešivanje rasta kose i brade, a primenjuje se i za masažu, proizvodnju krema, melema, losiona i drugih preparata za hidrataciju i negu kože lica i tela. Fantastičan je izbor za sprečavanje suvoće kože lica i tela, umanjuje opadanje kose i pruža dodatnu elastičnost, sjaj i čvrstoću, rešava nepravilnosti i vraća sjaj. Za ricinusovo ulje lekovitost je bez konkrurencije, ali se uvek savetuje primena u dogovoru sa lekarom ili farmaceutom.
Način primene i blagotvornost za određena stanja i tegobe
Za ricinusovo ulje lekovitost je nadaleko poznata, a preporučuje se posebno za određene tegobe i oboljenja, uz upotrebu oralno, nanošenjem i masiranjem na problematične regije. Konkretno, kao obloga se koristi za saniranje tegoba usled sportskih povreda i bolnih zglobova, kao i stomačnih bolova, a kod alergije se savetuje oralno uzimanje od nekoliko kapi. Pored toga, nanosi se nežnim masiranjem na kožu ukoliko postoje bore, promene, pege od sunca, ekcemi, izgorele regije od visokih temperatura i slično.
Ricinusovim uljem tretiraju se i gljivice na stopalima, rukama i noktima, kao i koža glave i kosa radi smanjenja intenziteta opadanja i pospešivanja rasta. Takođe, benigni mladeži na koži mogu se mazati ovim uljem, obodi od insekata, posekotine, masnice, rane, ožiljci i druge pojave. Obloga od ulja ricinusa delotvorna je i kod bolova u vratu, lumbalnom predelu kičme, jajnicima, oteklim nogama i zglobovima, kukovima, kao i usled glavobolje. Unutrašnja, odnosno oralna upotreba savetuje se u situacijama alergija i rešavanja problema sa sistemom probave, funkcija creva i deluje kao laksativ, tako što pospešuje njihovo pražnjenje.
Za ricinusovo ulje lekovitost je poznata još od drevnih vremena koje se vezuju za Egipat, Grčku i Rim, a blagotvornost se i danas potvrđuje efikasnim dejstvima na širokom polju zdravstvenih tegoba i oboljenja. Blagotvoran je za kožu, kosu, nokte, različite tipove otoka i bolova, kao i kompletnu regiju lica i tela. Pozitivni efekti korišćenja ovog ulja vidljivi su veoma brzo i efikasno, zbog čega se preporučuje svima, ali u situacijama određenih oboljenja i težih stanja, najbolje je posavetovati se sa lekarom ili farmaceutom radi sigurne upotrebe i dobijanja potrebnog olakšanja.