9.1 C
Novi Sad
ponedeljak, mart 31, 2025

Najčešći problemi sa vidom – kako ih prepoznati i lečiti

Verovatno ste se nekad zapitali sa kojim se sve zdravstvenim problemima vezanim za vid ljudi suočavaju i kako se oni leče.

Pripremili smo informativan članak u kom ćemo vam u kratkim crtama predstaviti 7 najčešćih problema sa vidom i otkriti kako da ih prepoznate i reagujete na vreme.

1. Presbiopija

Presbiopija je prirodni proces gubitka elastičnosti očnog sočiva, koji otežava fokusiranje na bliske objekte. Obično se javlja posle 40. godine života i jedan je od prvih znakova starenja oka. Simptomi uključuju zamagljen vid pri čitanju ili radu na blizinu, često praćen naprezanjem očiju i glavoboljama.

Korektivna rešenja uključuju bifokalna ili multifokalna stakla, kao i multifokalna kontaktna sočiva. Alternativno, dostupne su hirurške metode za presbiopiju ili ugradnje multifokalnih intraokularnih sočiva. Redovni pregledi kod oftalmologa neophodni su za pravilnu dijagnozu i odabir adekvatne terapije.

2. Kratkovidost (miopija)

Miopija je refraktivni poremećaj vida koji se manifestuje nemogućnošću jasnog viđenja udaljenih objekata, dok je vid na blizinu očuvan. Uzrok je najčešće produžena očna jabučica, što dovodi do nepravilnog fokusiranja svetlosnih zraka ispred mrežnjače.

Glavni simptomi su zamagljen vid na daljinu, škiljenje i glavobolja. Korektivna sredstva najčešće uključuju naočare i kontaktna sočiva, a ređe refraktivnu hirurgiju, ali je neophodno reagovati što pre kako se vid ne bi dodatno iskvario. Ukoliko mislite da vam je potrebna optika Beograd je idealna lokacija da potražite profesionalnog oftamologa ili optometristu koji će vam odrediti dioptriju i pomoći oko izbora korektivnih sredstava.

Kod dece se progresivna miopija može kontrolisati čak i specijalnim noćnim Ortho-K sočivima, te nisu uvek neophodne naočare i klasična sočiva koja se nose po ceo dan, ali pravovremena dijagnoza je ključna za sprečavanje progresije, naročito kod visokih stepena miopije koji povećavaju rizik od ozbiljnih komplikacija.

3. Dalekovidost (hipermetropija)

Hipermetropija je refraktivni poremećaj kod kog svetlosni zraci padaju iza mrežnjače zbog skraćene očne jabučice ili smanjenog zakrivljenja rožnjače. Osobe s hipermetropijom imaju zamagljen vid na blizinu, a kod viših stepena može biti ugrožen i vid na daljinu.

Simptomi uključuju naprezanje očiju, glavobolje i brzo zamaranje pri radu na bliskim udaljenostima. Korekcija se postiže konveksnim (plus) sočivima u naočarima ili kontaktnim sočivima, kao i laserskim operacijama. Redovni oftalmološki pregledi su važni za praćenje i pravilnu korekciju, naročito kod dece kako bi se sprečio razvoj ambliopije.

4. Astigmatizam

Astigmatizam je poremećaj vida koji nastaje zbog nepravilnog oblika rožnjače ili sočiva, što dovodi do neujednačenog fokusiranja svetlosnih zraka na mrežnjaču. Ovo rezultira zamagljenim ili iskrivljenim vidom na svim udaljenostima.

Simptomi uključuju zamućenje, škiljenje, glavobolje i teškoće u percepciji detalja. Korektivna sredstva obuhvataju cilindrična sočiva u naočarima ili torična kontaktna sočiva. Alternativno, refraktivna hirurgija može korigovati astigmatizam.

5. Sindrom suvog oka

Sindrom suvog oka nastaje usled smanjene proizvodnje suza ili poremećaja njihovog kvaliteta, što narušava funkciju suznog filma. U pitanju je blaži i lakše rešiv problem, ali može biti izuzetno naporan. Simptomi uključuju osećaj peckanja, crvenilo, zamagljen vid i osetljivost na svetlost.

Sindrom suvog oka je bolest savremenog čoveka koji provodi sate ispred ekrana. Ipak, pored ovih najčešćih uzročnika, mogu ga izazvati i hormonske promene, upotreba lekova ili izloženost suvom vazduhu. Terapija uključuje upotrebu veštačkih suza, gelova, zatvarača suznih kanala ili lekova koji stimulišu proizvodnju suza. U teškim slučajevima, potrebna je specijalizovana terapija kod oftalmologa kako bi se sprečila oštećenja rožnjače.

6. Glaukom

Glaukom je ozbiljno oboljenje koje se karakteriše povišenim očnim pritiskom, što može oštetiti očni živac i dovesti do nepovratnog gubitka vida. Često se razvija bez simptoma dok ne nastupi oštećenje vida, zbog čega se naziva “tihi kradljivac vida.”

Postoje različiti tipovi glaukoma, uključujući primarni otvoreni glaukom i akutni zatvoreni glaukom. Terapija uključuje kapi za snižavanje očnog pritiska, laserske tretmane ili operativne zahvate. Redovni pregledi, naročito kod osoba sa porodičnom anamnezom, ključni su za rano otkrivanje i sprečavanje komplikacija.

7. Katarakta

Katarakta je progresivno zamućenje očnog sočiva koje dovodi do zamagljenog vida, smanjenog kontrasta i osetljivosti na svetlost. Najčešće je povezana sa starenjem, ali može nastati i usled povreda, dugotrajne upotrebe lekova ili određenih oboljenja.

Lečenje katarakte je isključivo hirurško i obuhvata uklanjanje zamućenog sočiva i ugradnju veštačkog intraokularnog sočiva. Intervencija je bezbedna i vrlo efikasna. Omogućava povratak jasnog vida i poboljšanje kvaliteta života. Rano otkrivanje i praćenje simptoma ključni su za blagovremenu intervenciju.

8. Daltonizam (poremećaj prepoznavanja boja)

Daltonizam je nasledni poremećaj vida koji se manifestuje nesposobnošću prepoznavanja određenih boja, najčešće crvene i zelene. Ovaj poremećaj pogađa približno 8% muškaraca i manje od 1% žena, što ga čini značajno češćim kod muškog pola zbog povezanosti sa X hromozomom.

Najčešći oblik je protanopija (slaba percepcija crvene) i deuteranopija (slaba percepcija zelene). Iako ne postoji lek, osobe sa daltonizmom mogu koristiti specijalizovane naočare koje poboljšavaju kontrast i omogućavaju bolje razlikovanje boja. Testovi kao što je Ishihara test koriste se za dijagnozu, dok edukacija i prilagođavanje okruženja olakšavaju svakodnevni život osobama s ovim poremećajem.

Nadamo se da vam je ovaj tekst pomogao da bolje razumete neke od najčešćih oboljenja očiju i problema sa vidom. Čuvajte svoje oči i ne zaboravite da su redovni odlasci kod oftamologa najbolja prevencija i jedini garant za zdrav vid.

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo