10.9 C
Novi Sad
utorak, april 1, 2025

Humani papiloma virus i postupci koji spašavaju život: Od dijagnostike do pravilnog lečenja

HPV infekcija je jedna od najrasprostranjenijih infekcija koja ima više od 130 tipova i manifestuje se na različite načine. Ipak, nisu svi sojevi bezazleni pa neki mogu stvoriti benigne i maligne promene koje se mogu sprečiti samo ako se oboljenje dijagnostikuje i leči pravilno.

U tome veliku ulogu igra laboratorijska analiza kao najpouzdanija i najbrža detekcija svih promena što lekarima daje smernice za pravilno lečenje i dalji oporavak. Ona se koristi i tokom lečenja, ali i u sistemu kontrole od ponavljanja infekcije. 

Svi rezultati su odmah dostupni, pa se odmah započinje sa lečenjem i procedurama koje se u tom slučaju primenjuju.

Kako se detektuje HPV virus?

HPV virus ima dva koraka u detektovanju. Prvi obuhvata tipizaciju da bi nakon toga moglo da se radi i samo testiranje.

Tipizacija humanog papiloma virusa se radi iz uzorka tkiva, krvi ili brisa i služi da se odredi tip HPV virusa. Na taj način se dalja analiza usmerava na konkretne sojeve koji se potom samom analizom potvrđuju ili isključuju.

Laboratorije su u mogućnosti da ove analize urade za nekoliko dana pa pacijent ne čeka dugo za konačnu dijagnozu.

HPV test

Nakon tipizacije radi se i konkretno testiranje gde se otkriva da li postoji virus u uzorku i lekarima daje konačnu informaciju koji je i da li je taj soj opasan i kako ga treba lečiti.

Informacija je pouzdana i tačna pa lekar odmah zna šta dalje da preduzme.

Rezultati testiranja

U laboratorijama se radi testiranje na većinu grupa koje se tipizacijom odrede. Rezultat može biti negativan ili abnormalan sa tipom virusa koji je izolovan.

U slučaju da se detektuje, sve HPV infekcije se dele u tri grupe prema faktoru rizika koje nose: 

  • HPV virus sa niskim rizikom: 6, 11, 40, 43, 44, 54, 70
  • HPV virus sa srednjim rizikom: 31, 33, 35, 39, 51, 52
  • HPV virus sa visokim rizikom: 16, 18, 45, 56, 58, 59, 68, 73, 82

Šta kao se pronađe HPV visokog rizika?

Otkrivanje ovog virusa je dobar znak ranog lečenja gde će lekari pomnije pratiti promene i preduzeti agresivnije načine lečenja jer HPV visokog rizika znači da je reč o virusima koji menjaju DNK i mogu stvoriti malignitet ako se ne leče.

Dakle, potvrda će značiti da su potrebni dodatni pregledi i kontrole radi potvrde stanja, a onda i adekvatnija kontrola kroz češće kontrolne nalaze i praćenje stanja. 

Ranom dijagnostikom se problem lakše rešava i pre nego što se ćelije promene i zahvate tkivo u opasnom obimu. Zato i jesu rutinske kontrole jako važne.

Koji su simptomi humanog papiloma virusa?

HPV infekcija se može i ne mora manifestovati pa su zato preventivni pregledi jako važni i redovne laboratorijske kontrole.

Ovo oboljenje je označeno kao polno prenosiva bolest jer se tako najčešće prenosi, ali se u nekim situacijama je dovoljan kontakt kožom ili nekim zaraženim predmetima.

Može da izazove kožne bradavice i kondilome kao benigne izrasline, ali i rak grlića materice, anusa, penisa, glasnih žica, vulve… 

U nekim slučajevima se manifestacije uoče u početku, a nekada je abnormalna promena na ćelijskom nivou ono što se jedino vidi i zato su preventivni pregledi ključ prevencije i lakšeg lečenja.

Lečenje infekcije HPV virusom

U zavisnosti od vrste virusa i lečenje će biti drugačije. U slučaju da govorimo o bradavicama i drugim kožnim promenama, preporučuje se uklanjanje kozmetičkim tretmanima.

Važno je jačati imunitet i delovati preventivno kroz zaštićene seksualne odnose sa partnerima koji takođe brinu o svom seksualnom zdravlju. Tačno je da do prenosa može doći, ali je obazrivost jako važna da bi se rizik sveo na minimum.

Teži oblici infekcija se leče dugotrajno i na različite načine u zavisnosti od mesta nastanka i stepena oboljenja

U svakom slučaju je važno da se preventivno ide na kontrole, žene kod ginekologa, a muškarci kod urologa što će na vreme otkriti čak i najmanje promene pa će lekar predložiti HPV tipizaciju i testiranje.

Humani papiloma virus je infekcija koja se može iskoreniti ili barem smanjiti njen prenos, a ona je u porastu. Vakcina za HPV virus postoji, ali se predlaže deci do 12 godina pre nego što telo dođe sa bilo kojim sojem, a odraslima je preventivno delovanje i redovne kontrole ono što će smanjiti rizik od infekcije.

Laboratorijske analize uzorka su najbolji način detekcije i jasnog utvrđivanja promena što će lekaru pokazati da li postoji razlog za oprez ili je sve u redu. To će i omogućiti i adekvatno lečenje kada su promene u začetku, a samim tim i adekvatnije lečenje.

Brinite o svom zdravlju na vreme i uz pomoć najsavremenijih dijagnostičkih procedura koje će dovesti i do potpunog izlečenja

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo