4.6 C
Novi Sad
petak, februar 21, 2025

Prolazak kroz crveno svetlo: Kazne i posledice

Prolazak kroz crveno svetlo je jedan od najtežih saobraćajnih prekršaja. Međutim, iz raznih razloga, naročito kada se juri i kasni, neki vozači ponekad ignorišu ovo pravilo i prođu kroz crveno svetlo. 

Ignorisanje crvenog svetla na semaforu može ugroziti sigurnost ne samo vozača, već i drugih učesnika u saobraćaju. 

Zbog toga je izuzetno važno razumeti ozbiljnost potencijalnih posledica koje takvo ponašanje – namerno ili nenamerno – može da izazove.

Kazne za vožnju kroz crveno svetlo

Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, za vozače koji prođu dok je na semaforu crveno ili ne zaustave vozilo ispred pešačkog prelaza, kazna za prolazak na crveno može da bude sledeća::

  • Novčana kazna između 20.000 i 40.000 dinara,
  • Zatvorska kazna do 30 dana,
  • Oduzimanje šest kaznenih poena,
  • Zabrana upravljanja motornim vozilom najmanje tri meseca.

Ako dođe do saobraćajne nezgode zbog ovog prekršaja, broj kaznenih poena se povećava za tri. Ponovljeni prelazak kroz crveno svetlo u periodu od 10 minuta može se kvalifikovati kao nasilnička vožnja.

Nepridržavanje osnovnih saobraćajnih pravila može ozbiljno ugroziti bezbednost, ali i život pešaka, naročito ako vozač ne stane kada je crveno svetlo uključeno, dok je pešacima dozvoljen prelaz.

Prolazak kroz crveno svetlo narušava poverenje među učesnicima u saobraćaju, a posledice mogu biti teške, pa čak i tragične.

Kamere ne praštaju prolazak na crveno

U velikim gradovima kao što je Beograd, sistem video-nadzora koristi napredne tehnologije za automatsko snimanje vozača koji prolaze kroz crveno svetlo na semaforima na raskrsnicama i pešačkim prelazima. Snimci koje ove kamere zabeleže koriste se kao dokaz u postupku kažnjavanja vozača.

Nakon što se snimi prekršaj, sistem proverava registarske tablice vozila da bi identifikovao vlasnika i korisnika, a zatim na kućnu adresu šalje poziv sa fotografijama prekršaja. Kada pošta stigne, vlasnici vozila imaju osam dana da reaguju i dostave tačne podatke o identitetu vozača koji je napravio prekršaj. Ako za volanom niste bili vi u trenutku prekršaja, potrebno je da dostavite overenu pisanu izjavu od nadležnog organa koja potvrđuje identitet osobe koja je bila za volanom.

Važno je da se odazovete pozivu policije i pravovremeno dostavite potrebne informacije. U suprotnom, prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, neodazivanje se takođe smatra prekršajem.

Može li vozač koji prođe kroz crveno da se dogovori o prekršaju?

Prema Zakonu o prekršajima, ako vozač napravi prekršaj prolaskom kroz crveno svetlo, ima mogućnost da sklopi sporazum o priznanju prekršaja.

Ko može da zaključi sporazum o priznanju prekršaja u saobraćaju?

Vozač koji u prethodnih 24 meseca nije imao više od jednog pravnosnažno osuđenog prekršaja u oblasti bezbednosti saobraćaja može da zaključi ovaj sporazum. Zakon kaže da takvom vozaču mora biti izrečeno najmanje šest kaznenih poena.

Ko ne može da zaključi sporazum o priznanju prekršaja?

Ako je vozač u poslednjih 24 meseca više puta pravnosnažno osuđen za prekršaj, ne može da zaključi sporazum. Takođe, sporazum se ne može sklopiti u slučajevima nasilničke vožnje. 

Vozači koji su maloletni u trenutku prekršaja, ili su u poslednje četiri godine izazvali ozbiljnu saobraćajnu nesreću koja je ugrozila živote, prouzrokovala značajnu materijalnu štetu ili povredila druge, a nisu pružili pomoć, takođe nemaju pravo na sporazum.

Takođe reba napomenuti da sporazum nije moguć za prekršaje sa fiksnim novčanim kaznama. U takvim slučajevima, policija izdaje prekršajni nalog. Optuženi može da smanji kaznu za 50% ako je plati u roku od osam dana od dana izdavanja naloga.

Postupak za zaključenje sporazuma o priznanju prekršaja

Podnosilac zahteva za pokretanje prekršajnog postupka može da obavesti prekršioca o mogućnosti sklapanja sporazuma o priznanju prekršaja.

Iako nije česta praksa, obično prekršilac ili njihov pravni zastupnik iniciraju ovakav sporazum. Isto tako, na ovu mogućnost može da ukaže i sud u pozivu.

Sporazum se zaključuje između podnosioca zahteva, tj. policije, i prekršioca. Prekršilac priznaje odgovornost za prekršaj koji mu se stavlja na teret.

Cilj sporazuma o priznanju prekršaja u saobraćaju je postizanje dogovora između okrivljenog i policije o visini i vrsti kazne, kao i mogućem smanjenju broja kaznenih poena, same kazne i trajanja mere zabrane upravljanja vozilom.

Šta se dešava nakon što se zaključi sporazum o priznanju prekršaja?

Nakon što se sporazum o priznanju prekršaja zaključi, policija ga šalje nadležnom Prekršajnom sudu gde se vodi postupak.

Ako sud utvrdi da su svi zakonski uslovi ispunjeni, donosi presudu kojom se sporazumˇodobrava. U tom trenutku, prkeršilac se proglašava krivim i određuje mu se kazna i druge sankcije u skladu sa sporazumom.

Bitno je napomenuti da se sporazum može zaključiti pre donošenja prvostepene presude. Kada se sporazum prihvati, podnosilac zahteva i okrivljeni odriču se prava na žalbu.

Ako se sporazum dostavi nakon što je prvostepena presuda već doneta, sud će ga odbaciti zbog kašnjenja u podnošenju.

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo