Sadržaj
Bolesti zavisnosti se mogu javiti u bilo kom uzrastu života osobe, bez obzira na njen materijalni, profesionalni i društveni status. Međutim, primetno je da se zavisnost od narkotika najčešće javlja kod mladih osoba, neretko tinejdžerskog uzrasta.
Usled problema koji deluju kao nereševi, pritisaka školskih obaveza, uticaja društva i raznih drugih faktora, mladi se neretko odlučuju da prateći osećaj anksioznosti i brige odlože i “uspavaju” tako što će posegnuti za psihoaktivnim supstancama. Imaju varljiv utisak da narkotici bar na trenutak donose mir i odlažu rešavanje problema.
Bolesti zavisnosti karakteriše žudnja za uzimanjem psihoaktivnih supstanci – kada je reč o narkomaniji uglavnom su to marihuana ili kokain. Žudnja ne jenjava, niti se smanjuje vremenom – štaviše, ona raste, čineći da zavisnik izgubi sva ostala životna interesovanja i zanemari obaveze i potrebe. Fokus je na nabavci željene doze i njenoj konzumaciji.
Vremenom zavisnost postaje samo veća – konkretno u slučaju narkotika korisnik brzo postaje rezistentan na male doze i potrebne su mu sve veće količine kako bi postigao isti onaj osećaj euforije ili smirenosti koji je imao na početku.
Narkomanija može imati ozbiljne posledice po zdravlje i sve druge aspekte života zavisnika, a neretko se završava i fatalno. Zbog toga je bitno problem prepoznati na vreme, a njegovom rešavanju pristupiti sistematski, posvećeno i temeljno. Zavisnost od droge je izlečiva, ali u procesu izlečenja podjednaku ulogu igraju sam zavisnik i porodica, koja mora biti podrška na svakom koraku ovog puta.
Kako prepoznati zavisnost od droge?
Kada su mladi zavisni od droge, bilo da je u pitanju marihuana, kokain ili neka treća opojna supstanca, roditelji su često poslednji koji saznaju da problem postoji. U nekim slučajevima dešava se i da su roditelji svesni problema, ali minimiziraju njegov značaj. Svesni su da je droga štetna ali smatraju da njihovom detetu neće biti ništa “ako popuši džoint tu i tamo”. Svaka doza droge je štetna po zdravlje, a retko ko se zaustavlja na jednoj! Bitno je delovati odmah!
Nekada su kružile urbane legende o narkomanima kao iscepanim i prljavim ljudima, dok je činjenica da zavisnici uglavnom izgledaju potpuno uklopljeno u društvo i ne odudaraju od svoje okoline. Kako onda prepoznati prve znake zavisnosti i saseći problem u korenu?
Obratite pažnju na sledeće simptome:
Promene zdravstvenog stanja
Zavisna osoba je bleda, iscrpljena, umorna. Ima simtome nalik gripu – muči je kijavica, konstantno trlja nos ili šmrca, žali se na glavobolje, mučninu, povraćanje. Poremećen ciklus sna je takođe jedna od karakteristika – osoba previše ili premalo spava, zamenila je dan za noć.
Neki od simptoma su i izostanak apetita, gubitak na težini ili pak kompulsivno prejedanje (posledica pušenja marihuane), recimo samo u večernjim satima.
Promene u ponašanju
Promene u ponašanju se mogu očitati u neizainteresovanosti ili agresivnosti. Osoba odjednom postaje nezainteresovana za sve što joj je ranije činilo užitak. Ne izvršava školske ili poslovne obaveze, prestaje da trenira, izbegava interakciju sa ljudima, odustaje od ciljeva i želja kojima je ranije bila posvećena. Upada u stanje ravnodušnosti i apatije.
Nasuprot apatiji, osoba zavisna od droge može da postane agresivna, nestrpljiva, razdražljiva, nervozna, ispoljava napade besa i opasna je po sebe i okolinu.
Prateći elementi ovih ponašanja su promena društva, promene u oblačenju i ličnom stilu, prevelika potrošnja novca, pozajmice, izolacija od porodice – zaključavanje u sobu ili kupatilo, vođenje tajnih telefonskih razgovora, insistiranje na privatnosti.
Ukoliko primetite neke od ovih simptoma, postoji velika mogućnost da je osoba zavisna od narkotika. U tom slučaju neophodno je što pre zatražiti pomoć u rešavanju ovog problema.
Eskalacija problema
Kada osoba duže vreme koristi narkotike javljaju se oblici antisocijalnog ponašanja koja prate bolesti zavisnosti. To mogu biti neki ili svi od navedenih:
- Laganje i obmanjivanje porodice
- Zanemarivanje lične higijene
- Zapostavljanje ranijih interesovanja/školovanja
- Krađa porodične ili tuđe imovine i novca
- Prosjačenje kako bi se nabavio novac za drogu
- Obijanje poslovnih objekata i privatnih domova u cilju kraće
- Prostitucija
- Distribucija droge (dilovanje)
- Neovlašćena proizvodnja, prerada i prodaja droga
- Falsifikovanje recepata (naročito se često javlja kod zavisnosti od lekova)
- Problemi sa policijom i drugim organima javnog reda
Ako primetite bilo koji od ovih znakova, zvono za uzbunu je alarmantno – zavisniku je neophodna stručna pomoć – bez odlaganja!
Kako pomoći osobi zavisnoj od droge?
Narkomanija, zavisnost od droge, nalik je bilo kojoj hroničnoj bolesti, samo za razliku od recimo dijabetesa, narkomaniju je moguće uspešno izlečiti. Nakon određenog perioda vremena, kada zavisnik u potpunosti prestane sa uzimanjem droge, njegovo psiho-fizičko stanje se može vratiti u prvobitno – kao u vreme kada zavisnost nije ni postojala.
Lečenje narkomanskih zavisnika često počinje na inicijativu porodice, iako se zavisna osoba protivi. U takvim slučajevima neophodno je predočiti štetnost zavisničkog ponašanja i motivisati osobu da sama poželi da se izleči. Autentična motivacija za lečenje zavisnosti će biti odlična osnova za uspešnu realizaciju ovog projekta.
U početku zavisna osoba se izoluje od okoline. Kada prestane da uzima psihoaktivne substance ubrzo počinje apstinencijalna kriza, koju je najbolje prebroditi u bolničkom okruženju, gde će zavisnik dobiti neophodnu medicinsku i psihološku pomoć. Nakon toga se uvode oblici zaštite od ponovnog uzimanja droge, a pacijent nakon par nedelja može da se vrati u svoju prirodnu sredinu – edukovan kako da izbegne rizične situacije i prilagodi se novonastalom životnom stilu.
U celokupnom procesu lečenja, uloga porodice je od krucijalnog značaja.
Uloga porodice u lečenju zavisnosti
Kako bi porodica mogla da pruži podršku na dugotrajnom putu izlečenja, neophodno je da je uključena u terapijske seanse. Na terapijama će članovi porodice obolele osobe biti edukovani o njenom stanju, kao i načinima asertivne komunikacije kojom će moći da iskažu saosećanje, brigu, podršku ili pomoć. Nevešta komunikacija između osobe zavisne od narkotika i porodice često može biti razlog povlačenje zavisnika i upadanja u još veći problem.
Terapeutske konsultacije nisu namenjene samo članovima porodice – podjednako su podobne i za prijatelje i partnere zavisnih osoba. Na konsultacijama će dobiti smernice kako da reaguju u određenim situacijama, šta da preduzmu u cilju lečenja i kako bi lečenje moglo da izgleda za njihov konkretan slučaj – jer lečenje od zavisnosti narkomanije je individualno i neophodno je svakom pacijentu pristupiti na taj način.
Pored akcenta na osobu koja je zavisna, porodica i bliske osobe takođe treba da dobiju podršku i nauče kako da se nose sa novonastalim problemom i okolnostima.
Zaključak
Bolesti zavisnosti ostavljaju trajne posledice na živote – ne samo zavisnika, već i ljudi iz njihove najbliže okoline. Ove posledice u nekim slučajevima mogu da budu i fatalne, zavisno od vremena trajanja problema i njegove uznapredovalosti.
Ako primetite da neko ko vam je blizak ima bilo koji od simptoma opisanih u ovom članku, ne oklevajte – reagujte još danas, jer što se pre uključite u proces izlečenja, veće su šanse za njegovu efikasnost i uspeh.