Sadržaj
Letnji meseci su period godine kada kosa najviše pati. Čak i najkvalitetnija dlaka gubi svoju prirodnu vlagu i postaje beživotna pod jakim zracima sunca. Ukoliko se tome doda morska so ili hlor, dobija se nepogrešiva kombinacija faktora koji dovode do suve kose sklone kidanju. Letovanje jeste period opuštanja i uživanja, ali i u ovim bezbrižnim danima treba obratiti pažnju na dodatnu negu kose, kako bi se sačuvao njen kvalitet i izgled. Kako prva stanica nakon letovanja ne bi bio frizerski salon u kome će se drastično skratiti dužina kose, u pomoć priskaču preparati za negu koji dame mogu spasiti ispucalih krajeva i neposlušnih vlasi.
Nega kose nakon letovanja počinje na letovanju
Kako bi se oštećenja uzrokovana izlaganju agresivnim spoljnim faktorima svela na mininum, nega kose treba da počne već nakon prvog povratka sa plaže. Specijalni šamponi za kosu namenjeni nezi nakon kupanja u moru ili bazenu sadrže formule koje neutrališu uticaj hlora i morske soli na kvalitet dlake i pružaju kosi nežno, ali temeljno čišćenje. Letovanje je period kada se maske za kosu i ostali preparati za intenzivnu prehranu koriste češće, kako bi nadoknadili gubitak vlage usled jakih sunčevih zraka, toplote i velike vlažnosti vazduha. Kako se šamponi za kosu koriste svakodnevno, a maske za kosu i do tri puta nedeljno, ovi proizvodi treba da sadrže blage formule sa prirodnim sastojcima, da agresivne hemikalije ne bi dodatno narušile prirodni balans vlasi. Uz to, preparati koji utiču na povećanje debljine dlake i njenu otpornost mogu pomoći u sprečavanju kidanja mokre kose prilikom vezivanja ili prikupljanja jakim šnalama.
Intenzivna hidratacija nakon letovanja će odložiti posetu frizerskom salonu
Bez obzira na negu kose nakon plaže, većina dama se sa mora vrati sa iskrzalim krajevima i kosom koja je izgubila sjaj. Poseta frizeru i skraćivanje oštećenih delova kose ne mora biti jedino rešenje u ovakvim situacijama. Šamponi za kosu i maske koje intenzivno hrane mogu potpuno regenerisati dlaku i popraviti sva oštećenja koja su nastala tokom odmora. Prilikom oporavljanja oštećene i slabe kose treba se naročito obratiti pažnja na sastav preparata koji se koriste. Zato je ovo period kada uobičajene preparate treba da zamene šamponi za kosu bez sulfata i maske za kosu sa kompleksima prirodnih ulja. Šamponi za kosu sa blagim formulama će nežno očistiti skalp i osetljive vlasi i adekvatno ih pripremiti za dalju negu. Maske za kosu sa uljima argana, jojobe ili kokosovim uljem će dubinski nahraniti dlaku i pružiti joj preko potrebnu hidrataciju. Ukoliko su maske bogate vitaminima E i C, dodatno će zagladiti površinu dlake i regenerisati oštećenja nastala od visoke temperature, peska i morske soli. Kako bi se proces oporavka kose nakon letovanja ubrzao i dao bolje rezultate, nega mora biti malo intenzivnija nego inače. Kada šamponi za kosu „otvore“ površinu dlake i očiste je, neophodno je da se bar dva puna nedeljno na celu dužinu nanesu maske za kosu u izdašnom sloju. Ovako „upakovanu“ kosu treba držati pod kapicom i povremeno zagrevati fenom oko sat vremena, nakon čeka se kosa treba temeljno oprati. Nakon ovakvog tretmana će kosa biti preporođena, sjajna i živahna, a suvi krajevi adekvatno nahranjeni i glatki.
Izvor fotografije: Shutterstock