4.3 C
Novi Sad
subota, decembar 21, 2024

6 stvari koje se nalaze u vašoj kosi, a da toga niste svesni!

Iako na prvi pogled ne deluje tako, kosa je leglo neočekivanih stvari i pojava. Ona je jedan od najvažnijih segmenata lepote svakog pojedinca. Posvećujemo joj sa razlogom veliku pažnju, važno nam je da bude što lepša. Negujemo je, tudimo se oko nje, ali na neke stvari ne možemo da utičemo.

Perut u kosi

Ne možemo reći da je nešto neočekivano jer dugo poznajemo pojavu peruti u kosi.Onda, kad malo bolje razmislimo, mnogo je razloga zašto je ipak čudno kada je imamo na koži glave.

Ljuspe od peruti produkt su ljuštenja kože i, s obzirom na to da nema ljuštenja na ostalim delovima tela, pravo je pitanje kako na neki način olako prihvatamo ovo ljuštenje kože glave? Činjenica je da na njega ne utičemo, bar ne uvek svesno, i da se ono ponekad pojavljuje takoreći samo od sebe.

Naravno, nikada nije samo. Uvek na perut, utiče činjenica da nešto u našem organizmu nije kako treba i da je to izazvalo pojavu ljuspi kože glave. U zavisnosti od uzročnika, ljuspe će biti manje ili veće.

Iskreno, teško je reći šta je veće zlo. Krupna perut izviruje iz glave i vema loše izgleda. Sitna se rasipa po garderobi i od nje glava često veoma svrbi. Svrab je veoma čest pratilac peruti.

Rešenje je šampon protiv peruti. Postoje i neki domaći recepti koji se mogu napraviti. Neki uključuju čajeve, sodu bikarbonu i jabukovo sirće. Naravno, ako ima unutrašnjih okidača, treba ih što pre otkriti. Sve u svemu, perut je nezgodan neprijatelj, ali se da otkloniti.

Gljivice na koži glave

Mogu se pomešati sa peruti, pošto imaju nekih sličnih simptoma. Gljivice na vlasištu su ipak ozbiljnije oboljenje.

Koža glave i koža uopšte imaju svoj takozvani mikrobiom. To je skup bakterija i gljivica koje tu bivstvuju i ne predstavljaju nikakav problem. Štavše, korisne su za dobro funkcionisanje kožnog sistema. Uostalom, celi smo satkani od bakterija i gljivica.

Kada se ovaj sistem na bilo koji način poremeti, stvaraju se takozvane nekorisne gljivice, koje nam predstavljaju problem. Konkretno, na koži glave nastaju najčešće pojačanim lučenjem lojnih žlezda, odnosno, sebuma u kombinaciji sa unutrašnjim okidačem i nekim hemijskim sredstvima.

Okidači mogu biti lekovi, neka oboljenja, stres, loša higijena, posekotine ili povrede na glavi. Najčešća među tim gljivicama koje se razvijaju je kandida. Veoma je uporna i ponekad ju je zaista teško ukloniti. Jedan od načina je dijeta protiv kandide.

Manifestuje se kao svrab glave, perutanje i zato smo na početku rekli da podseća na pojavu peruti. Ipak, kada su gljivice uzročnik, onda se pojavljuju i čirići puni gnoja, koji mogu da pucaju. Deluje veoma neprijatno, a i jeste.

Postoje načini za otklanjanje, a to su prvenstveno medicinski preparati. Ima dosta i onih iz kućne radinosti. Sve u svemu, gljivice, iako neočekivane na kosi, mogu napraviti i problem opadanja, ako se dugo zadrže. Trebalo bi ih ukloniti u što kraćem roku.

Gnjide i vaške

Sećate li ih se iz detinjstva? Ima li deteta koje nije mučilo muku sa njma? Kada malo bolje razmislimo, vaške su insekti. Nastanjuju se na glavi, odnosno, ovom najkosmatijem delu tela i hrane se ljudskom krvlju. Postoje i stidne vaši koje se nastanjuju na ostalim kosmatim delovima, pre svega intimnim.

Vaške su higijenski i socijalni problem. Otkrivamo ih tako što glava svrbi, a kada malo detaljnije pregledamo kosu, možemo uočiti njihova jajašca, poznata kao gnjide. Gnjide su jaja koja ženka vaši polaže na dlakama, blizu glave, uglavnom iza ušiju i na potiljku.

Vaške se veoma brzo razmnožavaju. Prenose se kontaktom sa osobom koja ih ima. Zato smo na početku i napomenuli kako ih imaju pre svega deca. Dobijaju ih u kontaktu sa onima koji su ih zapatili, a škola i masovna okupljanja u njoj su mesta gde se one lako prebacuju sa deteta na dete.

Umeju biti veoma uporne, mogu da izdrže različite „otrove” jer imaju jaku opnu. Najčešće ih otklanjamo šamponima protiv vaši. On bi trebalo da ih potamani, a onda na red dolazi skidanje gnjida sa vlasi.

Naime, iako uginule, one se zadržavaju na glavi i veoma neuredno izgledaju. Mogu se otkloniti ručno, najčešće se praktikuje iščešljavanje gustim češljem, gde se otklanjaju i gnjide, ali i preživele vaške iz glave.

Nepopularna metoda je i šišanje na kratko, što nijednom detetu, prvenstveno devojčicama, nimalo ne prija.

Vaške

Tragovi toksina u kosi

Istina je da sve što nas okružuje može da ostavi traga na kosi. Kada su toksini u pitanju, tu su smog i duvanski dim. Ove činjenice nisu začuđujuće, budući da se iz noćnog kluba vratimo ponekad veoma smrdljivi, a taj se smrad nekako najviše oseća upravo iz kose.

Manje poznate činjenice tiču se drugačije vrste toksina koji se zadržavaju u kosi. To su neke vrste droga. Naime, testom iz krvi i iz urina može se utvrditi da li ste konzumirali neku od droga, uključujući i alkohol, u poslednje vreme. Zapravo, neke od droga se u urinu zadržavaju 12, neke 48 sati. Ima i onih koje su tu po nekoliko dana. U krvi je zadržavanje nešto kraće.

Najduže se toksini ovog tipa zadržavaju u folikulu dlake. Toksikološkom analizom vlasi kose može se utvrditi da li se konzumirali LSD i do 3 dana, a alkohol, marihuanu, barbiturate, metamfetamine, heroin, kokain i do 90 dana posle konzumacije.

Sulfati iz preparata

Poslednjih godina veoma je zastupljena, i to ne bez razloga, kampanja protiv sulfata u šamponima. Najlakše ćemo, za neupućene, objasniti šta su sulfati, ako kažemo da su to deterdženti. To i jesu hemikalije, veoma slične onima koje se nalaze u prašku za pranje rublja ili tečnosti za pranje posuđa.

Daju šamponima penu i dobro služe kao čistači, pre svega od viška masnoće koji se na kožu usled nepranja nužno javlja. Ono što je kod njih loše, to je da se usled dugoročne upotrebe bivaju suviše agresivni za kožu glave. Pri tom, hemijske supstance iz ovih preparata nagrizaju vlasi, tako da se one tanje i postepeno pucaju.

Rezultat će biti tanka, često lomljiva kosa, porozna, gruba na dodir. Koža glave biva osetljiva, suva, pecka, a ono što je trebalo da bude čistač nečistoća sa kože glave, sada se na njoj taloži. To je taj višak hemikalija iz preparata, upravo ti sulfati.

Način kako da se toga rešimo sastoji se u izbegavanju maski za kosu i šampona sa sulfatima. Iako ponekad mogu biti korisni u smislu odmašćivanja kose, kod ostalih vrsta treba ih zameniti preparatima bez sulfata, koji su napravljeni na bazi biljaka.

Oni su sasvim dovoljni čistači, a povremeno korišćenje tih „malo jačih” proizvoda može biti takođe korisno. Njihova stalna upotreba treba da se izbegava.

Elektricitet u kosi

Još je Nikola Tesla u svom ranom detinjstvu primetio pojavu elektriciteta dok je mazio mačku. Dakle, u dodiru sa dlakama, primetna je pojava statičkog elektriciteta. Ona može biti čak i zanimljiva, dok ne postane problem to što svakog dana, recimo, dok se češljate, kosa nastavlja da se elektriše.

Naelektrisanost, sada znamo iz fizike, nastaje kada su atomi neuravnoteženi. Elektroni se otkinu sa kose i zakače se za šešalj. Pošto je naelektrisanje elektrona negativno, češalj se naelektriše negativno. Kosa izgubi određeno negativno naelektrisanje i biva pozitivno naelektrisana. Budući da se suprotnosti u fizici (a često i u životu) privlače, eto elektriciteta u kosi. Kratko i jasno!

Da su češalj ili kosa nauljeni, onda elektriciteta ne bi bilo. Zato se preporučuju određene vrste materijala od kojih se prave češljevi, pre svega drveni ili gumeni, kako do elektriciteta ne bi dolazilo. Plastika mu je sklona.

Ono što možete uraditi u ovom slučaju, to je da stavite malo kapi ili nekog prirodnog ulja na krajeve kose. Problem sa elektricitetom biće rešen odmah.

naelektrisana kosa

Drugačije od očekivanog

Neke stvari prihvatamo zdravo za gotovo, naviknuti da su tu gde jesu, ne preispitujemo njihovo poreklo i pojavu. Ako malo bolje razmislimo, neke od ovih stvari očekujemo u kosi, a retko se zapitamo otkud one tu.

Ima i onih manje poznatih činjenica koje iznenađuju. I jedne i druge je korisno poznavati kako bismo umeli da rešimo sve probleme, kako bi nega naše kose bila što bolja, a kosa što kvalitetnija.

Najnovije
- Reklama -spot_img
Možda bi Vas interesovalo