Sadržaj
Kada se organizuju dečiji rođendani trudimo se da sve bude savršeno, koliko mogućnosti dozvoljavaju. Protekla i tekuća godina su itekako specifične – zbog goruće pandemije nema više proslava u igraonicama i rođendaonicama, a roditelji moraju da kod kuće obezbede prostor i sve sitnice koje će usrećiti male slavljenike i njihove zvanice.
Rođendani ne bi bili rođendani bez brojnih poslastica. Svi dobro znamo da su deca “luda” za čokoladnom tortom, ali jedna torta nikako nije dovoljna. Znamo i koliko organizacija dečijeg rođendana može da bude iscrpljujuća i poslednje što vam fali je da sate i sate provodite u kuhinji, praveći kolače, sa uvek neizvesnim rezultatom (tako je bar kod nas!).
Predlažemo vam da za nadolazeće dečije rođendane, umesto komplikovanih kolača (koje deca baš i ne vole) pripremite mafine. Mafini za rođendan će biti lepi i ukusni, a deca ih prosto obožavaju. Ako se samo malo zabavite dekoracijom, mafini za rođendan neće biti samo ukusna poslastica, već mogu biti odličan dodatak rođendanskim dekoracijama.
Ako nikada pre niste pripremali rođendanske mafine, ništa ne brinite. U nastavku teksta ćemo vam otkriti sve tajne – koji kalup da kupite, kako da vaši mafini za rođendan budu sočni i koje mafine deca najviše vole!
Koji sastojci su potrebni za savršene mafine?
Već smo vam obećali da će vaši rođendanski mafini moći da pariraju onima u poslastičarnicama, ali za to morate pažljivo da sledite naše instrukcije. Da pođemo od osnove, sastojaka. Za mafine će vam biti potrebni sledeći sastojci:
- Brašno – ako koristite belo, neka bude meko. Možete koristiti i integralno, speltino, heljdino, raženo brašno, za zdravije alternative ovih sjajnih poslastica.
- Prašak za pecivo
- So i šećer
- Masnoća – maslac, kokosovo ulje ili ulje
- Jaja
- Mlečni proizvodi – mleko, jogurt ili pavlaka
- Dodaci – komadići čokolade, sveže ili suvo voće, bombonice itd.
Kao što vidite sastojci od kojih se prave rodjendanski mafini su prilično bazični – svakodnevni i jednostavni. Mala tajna – pre početka pečenja sve sastojke koji su bili u frižideru ostavite bar sat vremena da se zgreju na sobnoj temperaturi.
Šta je potrebno od opreme za pečenje mafina?
Mafini se suprotno sveopštem verovanju ne prave mikserom. Dakle, na mikser zaboravite. Smesa treba da bude blago umešana, a za mešanje suvih i mokrih sastojaka biće vam dovoljna špatula ili varjača. Od pribora za rad biće vam potrebni
- Kalupi za mafine
- Papirnate korpice za mafine
- Činija
- Špatula
- Kašika za sladoled
Kako odabrati kalup za mafine?
Danas u prodavnicama postoji bezbroj vrsta kalupa za mafine – od silikonskih to teflonskih, neprijanjajućih. Koji je najbolji je kompleksno pitanje.
Kada rođendanski mafini ne ispadnu dobro – budu previše tamni ili isuviše bledi, suvi ili previše vlažni, previše iskipe iz kalupa ili se ne podignu dovoljno – uglavnom krivimo recept. Ne sporimo da ima dosta loših recepata, ali kalupi za mafine su zajednička stavka svim receptima, a nekako na njih uvek zaboravimo.
Kalupi za mafine sprovode toplotu do testa i mogu biti bitan faktor u njegovom formiranju i teksturi. Kada je pekač za mafine od emajlirane keramike ili kamena, prenos toplote je usporen, a testo može da se zgusne i bude premasno. Sa kaljenim staklom, koje ubrzava prenošenje toplote, korica mafina je lagana i hrskava.
Kalupi i pekači za mafine utiču na to koliko dugo će testu biti potrebno da se ispeče i koliko će duboko porumeniti duž ivica, dok će tekstura i oblik samog kalupa odrediti proporcije vrha mafina.
Standardni aluminijumski kalupi za mafine
Aluminijum je izuzetno provodljiv, više od nerđajućeg čelika, te omogućava testu da se prilično brzo ispeče. Takođe odražava svetlost, uključujući i toplotno zračenje koje proizvode sve pećnice, što može pomoći da testo minimalno porumeni tokom pečenja. To je odlično kada su u pitanju nežni beli kolačići, ali mafini ispečeni u aluminijumskom kalupu mogu biti prilično anemičnog izgleda.
Aluminijum se može iskriviti kada je izložen brzim temperaturnim promenama, na primer kada vruću tepsiju isperete hladnom vodom. Zato potražite kalupe koji su ojačani oko ivica (obično čelikom). Aluminijumski kalupi ne rđaju, pa ih nakon pranja možete ostaviti da se prirodno osuše.
Teflonski nelepljivi kalupi za mafine
U većini kuća najčešći pekači tj. kalupi za mafine su nelepljivi, teflonski. Ispod njihove presvlake od politetrafluoretilena, većina ovih kalupa je napravljena od nerđajućeg čelika. To znači da sporije sprovode toplotu, što može povećati vreme potrebno da se testo ispeče, a to odlaganje može poboljšati vreme dizanja nekih testa. Povrh toga, tamni nelepljivi sloj upija svetlost, što može dovesti do tamnije boje korice na vašim mafinima.
U teflonskim kalupima mafini će neosporno bolje porumeneti i podići se, ali tu činjenicu će možda zaseniti održavanje ovih kalupa. Sa teflonskim kalupima morate da budete izuzetno nežni, jer se izgrebu i oljušte pri malo grubljem rukovanju. Pranje može da bude naročito zamorno, stoga budite izuzetno oprezni s njima.
Silikonski kalupi za mafine
Silinkonski kalupi za mafine zvuče kao sjajna ideja. Silikon može da oponaša provodna i reflektujuća svojstva aluminijuma, kao i nelepljiva svojstva teflona. Ipak silikonski kalupi za mafine imaju i negativne strane – ne mogu da stoje u rerni samostalno. Mogu se koristiti samo sa plehom za pečenje. Dakle, pečenje mafina u silikonskim kalupima zahteva dvostruko više opreme, a mafini će biti tamniji na dnu, gde silikon dodiruje metal.
Fleksibilnost silikona olakšava vađenje mafina, ali preporučujemo da ih nikako ne vadite dok su vrući. Pustite da se prvo prohlade. U silikonskim kalupima mafini ne narastu isto koliko i u aluminijumskim, ali za većinu domaćica silikon može biti najbolje rešenje.
Kako da rođendanski mafini ispadnu vazdušasti?
Kako bi mafini za rodjendan tokom pečenja narasli i postali vazdušasti morate koristiti sredstva za kvasanje, ali u ovom slučaju ne suvi ili sveži kvasac. Potreban vam je prašak za pecivo ili soda bikarbona. Obratite pažnju da ovi sastojci budu sveži i da im nije istekao rok upotrebe.
Kako biste testirali svežinu sode bikarbone dodajte 1 kašičicu u 1/4 šolje sirćeta (ili limunovog soka). Ako počnu da se stvaraju mehurići i da penuša, možete je koristiti. Ako nema reakcije, možete je baciti.
Da biste testirali prašak za pecivo dodajte 1 kašičicu u 1/4 šolje vrele vode. Ako zapeni, onda je dobar za upotrebu za vaše mafine. Ako ne peni, kupite novi.
Kako se prave rođendanski mafini? Vodič za pravljenje mafina za rođendan korak po korak.
Metod pravljenja mafina odnosi se na mešanje sastojaka. Ako ste nekad pravili kolače, znate da se uglavnom odvojeno mešaju suvi i vlažni sastojci. Tako je i u ovom slučaju.
Prvo pomešajte suve sastojke u činiji, jednostavno ih mešajući špatulom. Pre nego sipate brašno i prašak za pecivo, obavezno ih prosejte kroz gusto sito, kako biste odstranili eventualne gromuljice ili nečistoće.
U drugoj posudi pomešajte vlažne sastojke – mleko, jaja, otopljeni maslac.
U posudi sa suvim sastojcima napravite “rupu” u koju ćete usuti umućene vlažne sastojke. Ručno pomešajte obe smese dok ne dobijete ujednačenu masu. Već smo rekli, a i ponovićemo – nemojte koristiti mikser, sastojke mešajte ručno, špatulom.
Kada je smesa ravnomerno umešana možete dodati u vaše mafine voće ili komadiće čokolade.
Savet: Suve sastojke za mafine možete pomešati i držati u kesi koja će vam biti na dohvat ruke kad god poželite na brzinu da napravite nešto slatko, a ne samo za rođendane!
Zašto rođendanski mafini ispadaju šuplji iznutra?
Ako testo za mafine umutite mikserom unutar njih će se formirati tuneli. Tuneli su velike izdužene rupe ili vazdušni džepovi, koji su U idealnom slučaju, kada presečete mafin, treba da vidite jednolične male rupice.
Ručno mešanje smese za mafine sprečiće pojavu ovih šupljina. Kada testo mutite mikserom, razvijate mrežu glutena ili proteina. Što više mešate, više glutena se razvija. Gluten stvara žilave džepove koji se mogu proširiti pečenjem. Vazduh u tim džepovima zatim kreće prema površini, stvarajući neželjene rupe. Dakle, prilikom pravljenja mafina lagano mešajte testo. Male grudvice u testu su potpuno okej, ne treba da bude glatko kao za palačinke.
Mali saveti velikih majstora
- Zagrejte rernu pre pečenja na temperaturi nižoj od temperature pečenja. Ne razumete? Na primer, ako mafine pečete na 200 stepeni, rernu pre pečenja zagrejte na 180. Kada kalup sa mafinima stavite u rernu, pojačajte je na 200. Ova eksplozija toplote pomaže u stvaranju one savršene kupole koju svi znamo i volimo, za razliku od ravnih mafina, koje niko ne voli.
- Pomešajte dodatke za mafine (poput borovnica) sa jednom kašikom brašna. U posebnoj posudi izmerite borovnice (ili komadiće čokolade ili šta god želite) i dodajte jednu kašiku brašna. Ovo osigurava da borovnice (ili drugi dodaci) ne potonu na dno testa.
- NE odmrzavajte voće! Ako koristite borovnice ili maline, pokušajte da koristite sveže voće. Ako nije sezona svežeg voća, ne brinite. Koristite smrznuto, ali nemojte ga prethodno odmrzavati, kako vaši mafini ne bi bili potpuno obojeni voćnim sokom.
- Mešajte u samo 10-12 poteza. Nakon što pomešate sastojke za mafine brojte koliko ćete puta promešati smesu. Da, nakon 12 poteza će u testu ostati grudvice, ali prekomerno mešanje će dovesti do pojave velikih rupa u mafinima. Dakle, promešajte 10 do 12 puta, a onda se zaustavite.
- Koristite kašiku za kugle sladoleda da razdelite testo u kalup za mafine. Koristeći kašiku za sladoled možete da proverite da li su svi mafini iste veličine. Ako su svi iste veličine, tada će se svi ravnomerno peći.
- Kad hladite svoje kiflice, ohladite ih prevrnute na kuhinjskoj krpi. Ovaj mali trik će sprečiti da mafinima bude nakvašeno dno. Ako ih ostavite da se hlade u kalupu, sva vlaga iz testa će se spustiti na dno, koje će biti gnjecavo i vlažno. Svesni smo da savet zvuči čudno, ali poslušajte nas – zahvalićete nam kasnije.