Sadržaj
Dizajn prostora nikada ne bi bio ono šta jeste da ne postoji rasveta koja ga čini svetlijim, pa samim tim funkcionalnijim, ali u estetskom smislu privlačnijim. Često je upravo osvetljenje završni korak kojim se postiže savršen izgled nekog prostora. Danas, kada postoje ugradni LED paneli efikasnost i estetika se vrlo lako postižu i to u kratkom roku, bez ikakvih problema.
U ranijim periodima, postavljanje komplikovanih lustera, primena mnogo žica i korišćenja velikog broja sijalica, bili su jedini način da se prostor osvetli i da se enterijer ujedno dekoriše. Bez obzira na to koju je namenu imao, bilo poslovnu ili se radi o nekom životnom prostoru. Danas je LED rasveta iz mnogo razloga preuzela primat nad svim. Zašto su LED paneli toliko popularni, od čega se prave i gde se sve mogu postaviti, pitanja su na koja je najvažnije dati odgovor.
Ugradni LED paneli kao najekonomičnije rešenje
Na prvom mestu se nalazi velika ušteda koja se ostvaruje ovim tipom rasvete. Ugradni LED paneli troše i do 10 puta manje struje na dnevnom, odnosno godišnjem nivou, što u okviru potrošnje električne energije stvara značajnu uštedu. Osim toga, ekonomičnost ovde nije jedini faktor, već i činjenica da se uz LED rasvetu čuva električna energije, što je jedan od primarnih ciljeva savremenog sveta.
Pored velike uštede kada govorimo o utrošku energije, tu je i ušteda koja se ostvaruje životnim vekom koji ugradni LED paneli imaju. Dok klasične sijalice skoro nikada ne ispune svoj životni vek, usled činjenice da su slabo otporne na vremenske uslove, promene u naponu energije, LED rasveta je u tom pogledu kompletno otporna i u mogućnosti da u potpunosti ispravno radi svoj celokupni radni vek.
Prosečni životni vek jednog ugradnog LED panela je između tri i pet godina, što najbolje govori o samoj uštedi prilikom njihove kupovine, ali i smanjenju ove vrste otpada. Ukoliko želite i ekonomičnost i smislu zaštitne životne sredine, onda vam je već jasno šta je potrebno raditi.
Vrste ugradnih LED panela
Razlikuju se dve osnovne vrste, a to su ugradni i nadgradni LED paneli. Nadgradni se koriste za plafone i površine koje su od veoma čvrstih materijala, pa ugradnja nije moguća, dok su ugradni LED paneli predviđeni za sve vrste spuštenih plafona, za zidove i stubove od regips ploča i materijala kojima se rade pregrade.
Možete pronaći one kvadratnog i okruglog oblika, te u svim veličinima, od veoma velikih, do sasvim malih dimenzija koji poslužuju kako za osvetljenje, tako i za dodatnu dekoraciju enterijera.
Kada govorimo o kvalitetu i dugovečnosti, sve vrste LED panela su iste, a izbor zavisi isključivo od toga šta želite, šta vam je potrebno, kao i od veličine prostora koji je potrebno osvetliti. Svetlost se deli u tri kategorije, toplo bele boje, hladno bele boje, te boja dnevne svetlosti.
Primena ugradnih LED panela
Jedan od razloga popularnosti ovog tipa rasvete, pored svih nabrojanih, jeste i primenjivost u svim prostorijama. Ugradni LED paneli, većih dimenzija, savršeno su rešenje za kancelarije, kongresne sale, amfiteatre, magacine, ostave, hodnike firmi i stambenih zgrada, tj. svih većih prostorija kojima je potrebna svetlost ili im fali dnevnog osvetljenja.
Pored toga, LED paneli su veoma praktični i za domove, posebno ostave, kuhinje, kao i dnevne boravke, kupatila. Kako uz njih, tako i kompletnu LED rasvetu, svaki dom izgleda drugačije i lepše.
LED paneli se vrlo jednostavno postavljaju, ne skupljaju prašinu, prljavštinu, zbog čega su i laki za održavanje, što je važno i za poslovne prostorije, kao i za domove. Ugrađeni u spuštene plafone, duž nekih stubova, greda, predstavljaju način i da dodatno nešto osvetlite, ali i istaknete u enterijeru. A mogu se koristiti i kao ugradni LED paneli u drvenim površinama, pa se sve više mogu videti u kozmetičkim salonima, šminkerskim ogledalima…
LED rasveta za zidna ogledala
Da LED rasveta ne koristi samo dobrom osvetljenju i da nije pored toga samo način da se ostvari ušteda, već da se njom možete ozbiljno poigrati kada govorimo o dekoraciji i uređenju enterijera, najbolji dokaz su zidna ogledala. Bilo gde da se nalaze, uz njih se može naći i neka LED rasveta.
Ugradni LED paneli se stavljaju oko šminkerskog ogledala, zbog bolje vidljivosti i lepšeg izgleda, dok se zidna ogledala mogu dodatno ukrasiti i naglasiti LED crevima ili LED trakama, što su posebno funkcionalna i lepa rešenja za ogledala u hodnicima, kupatilima, pa se celokupnom prostoru doda neka neobičnija dimenzija u izgledu.
Bilo da je reč o ugradnim panelima ili bilo kojoj drugoj vrsti LED rasvete, savet je da se iz svih ovih razloga uvek odlučujete za nju, a ne neke druge izvore svetlosti.
Izvor fotografije: Freepik