Sadržaj
Tražite sobnu biljku koja ne zahteva puno pažnje? Ne tražite dalje. Biljka zamija (Zamioculcas Zamiifolia) je pravi izbor. Ova tropska sobna biljka je poznata po svom uspravnom rastu, sjajnim ovalnim listovima tamnozelene boje i po tome što je veoma otporna. Idealna je za gotovo svaki unutrašnji prostor i potpuno opravdava svoj nadimak “biljka večnosti”.
Ako ste se odlučili da svoj prostor oplemenite ovom sobnom biljkom, evo šta je sve potrebno da znate da vam zamija održavanje i nega budu lakši, a biljka bujna.
Biljka koja zahteva minimalno održavanje
Zamija je tropska višegodišnja biljka poreklom iz istočne Afrike. Postala je popularna širom sveta zbog svoje izdržljivosti i prilagodljivosti različitim uslovima – idealna je sobna biljka koja podnosi slabu svetlost i zahteva minimalno zalivanje.
Ponekad nazivana “draguljem Zanzibara”, zamija ima glatke, prirodno sjajne listiće koji u mladosti imaju svetlozelenu boju, a sazrevaju u smaragdno zelenu. Listići rastu na debelim, blago zadebljanim stabljikama, dok se ispod zemlje nalaze veliki rizomi koji skladište vodu i pomažu biljci da preživi u suvim uslovima.
Napomena za roditelje: Zamija može biti toksična za ljude, pse i mačke. Bezbedno je dodirnuti je, ali njen sok može izazvati blagu iritaciju kože, pa je preporučljivo oprati ruke posle kontakta. Iako nije smrtonosna, konzumacija može izazvati oticanje i nelagodnost. Preporuka je da je postavite na teško dostupna mesta, poput visokih polica ili stolova, kako bi bila van domašaja dece i kućnih ljubimaca. |
Kako ubrzati rast zamije
Kada se uzgaja u zatvorenom prostoru, zamija može da dostigne visinu i širinu od dva do tri metra (0,6-0,9 metara), a ponekad i više. Raste prilično sporo, pa je obično potrebno tri do pet godina da dostigne ovu veličinu. Ipak, neke biljke rastu brže i mogu da narastu do oko 15 centimetara svake sezone.
Evo nekoliko saveta koji će vašoj zamiji pomoći da raste brže i bujnije, i da njeni listovi izgledaju zdravije i sjajnije:
- Obezbedite dovoljno indirektne svetlosti, jer direktno sunce može oštetiti njene listove.
- Zalivanje treba biti umerenije, tj. kada se zemlja osuši.
- Đubrenje u proleće i leto svaka dva meseca može da podstakne rast, ali bez preterivanja.
- Redovno brisanje prašine s listova pomaže fotosintezi.
- Presađivanje je neophodno kada korenju postane tesno u saksiji.
Koliko sunčeve svetlosti je potrebno zamiji?
Zamija može da podnese slabije indirektno svetlo, ali najbolje uspeva na srednjem do jakom indirektnom svetlu. Idealno je da dobije najmanje šest sati svetlosti dnevno, a može da toleriše i do 12 sati tokom toplijih meseci.
Važno je, međutim, da se drži dalje od direktnog sunčevog svetla, koje može oštetiti njene listove. Postavite je u centar prostorije ili koristite zavese kako biste filtrirali sunčevu svetlost iz južno orijentisanih prozora. Takođe je preporučljivo da temperatura u prostoriji ne pada ispod 15°C kako bi biljka mogla da napreduje.
Koliko često treba zalivati zamiju?
Sjajna stvar kod zamije je to što je gotovo ne morate zalivati. Najbolje je zaliti je kada se zemlja za zamiju, tačnije 2,5 cm gornjeg sloja zemlje potpuno osuši. Proverite to svakih nedelju dana i kada zalivate, učinite to temeljno dok voda ne iscuri iz saksije.
Nakon toga možete da zaboravite na zalivanje naredne dve do tri nedelje. Češće zalivanje je potrebno na jačem svetlu, a ređe na slabijem. Zamija preferira suvlju zemlju, pa je važno da ne stoji u vodi. Znaci da je biljka žedna uključuju uvele ili naborane listove i suvu zemlju, dok mokra zemlja ili žuti i kašasti listovi ukazuju na prekomerno zalivanje i truljenje korena.
Kada se presađuje zamija i kako
Ako se pitate kada se presadjuje zamija, odgovor je da se presadjivanje zamije obično obavlja kada biljka preraste svoju saksiju ili na svake dve do tri godine.
Evo detaljnog vodiča kako pravilno presaditi zamiju:
Najbolje vreme za presađivanje zamije | Idealno vreme za presađivanje zamije je proleće ili rano leto, kada biljka ulazi u fazu aktivnog rasta. Ovo vreme će pomoći biljci da se lakše oporavi od stresa koji nastaje tokom presađivanja. |
Priprema nove saksije | Birajte saksiju koja je otprilike 2-3 cm veća u prečniku od trenutne. Prevelika saksija može zadržati višak vlage u zemlji i dovesti do truljenja korena. Osigurajte da saksija ima dobre drenažne otvore. |
Priprema zemljišta | Zamiji odgovara dobro drenirajuća zemlja. Najbolja zemlja za cveće kao što je zamija je specijalizovana zemlja za sukulente. Možete da napravite i mešavinu univerzalne zemlje i perlita ili grubog peska u odnosu 3:1. Ova kombinacija poboljšava drenažu i sprečava zadržavanje viška vode. |
Izvlačenje biljke | Pažljivo izvadite biljku iz saksije držeći je za bazu stabljike. Ako je biljka čvrsto ukorenjena, možda ćete morati lagano da tapkate po stranama i dnu saksije da oslobodite zemlju. |
Pregled i čišćenje korena | Pažljivo pregledajte korenje i uklonite sve trule ili mrtve delove. Ako je korenje previše zapetljano ili pokazuje znakove truljenja, lagano ih razdvojite rukama ili sterilnim alatom. |
Presađivanje zamije | Na dno nove saksije stavite sloj drenažnog materijala (npr. krupni pesak ili šljunak ili) i dodajte sloj sveže zemlje. Postavite biljku u sredinu saksije i polako dodajte preostalu zemlju oko korena, vodeći računa da biljka ostane uspravna. Zemlju lagano pritisnite da obezbedite stabilnost. |
Zalivanje nakon presađivanja | Nakon presađivanja, lagano zalijte biljku da se zemlja slegne oko korenja. Zalivajte samo toliko da voda počne da izlazi kroz drenažne rupe. U prvim nedeljama nakon presađivanja izbegavajte prekomerno zalivanje. |
Zamije generalno ne zahtevaju redovno đubrenje da bi uspele. Međutim, da biste održali biljku optimalno zdravom, đubrite je đubrivom za sobne biljke, razblaženim do pola jačine, jedan do dva puta tokom aktivne sezone rasta.
Kako razmnožiti zamiju
Kada je u pitanju zamija razmnožavanje se može uraditi na nekoliko načina, a najlakše je razmnožavati je listovima. Jednostavno listove otkinite sa grane i zakopajte u vlažnu zemlju. Iako će se list brzo osušiti, u zemlji će se razviti mali rizom iz kojeg će izrasti novi listovi.
Ovaj proces može da potraje nekoliko meseci, ali ga možete ubrzati tako što ćete saksiju prekriti providnom folijom kako biste zadržali vlagu.
Osim toga, zamiju možete razmnožavati deljenjem rizoma ili odvajanjem stabljika. Pre nego što posadite odvojeni deo, pustite ga da se malo osuši kako bi se sprečilo truljenje prilikom zalivanja.
Razmnožavanje uz pomoć ožiljavanja grana je najmanje uspešno, jer se često desi da grana istruli kada se stavi u vodu.
Bolesti zamije
Bolesti zamije praktično i ne postoje, jer je ova biljka vrlo otporna, ali zamija problemi u domenu štetočina postoje. Pazite na uobičajene štetočine koje mogu napasti i zaraziti kućne biljke, kao što su brašnaste bube, ljuspice, gljivične i lisne vaši. Koristite insekticidni sapun da biste eliminisali većinu ovih problema sa štetočinama.
Održavanje i nega zamije: Šta treba izbegavati
Kada se brinete o zamiji, važno je da izbegnete nekoliko uobičajenih grešaka. Prvo, nemojte prekomerno zalivati biljku ili je ostavljati da stoji u vodi, jer to može izazvati truljenje korena. Ako primetite da listovi žute ili da se stabljike povijaju, to može biti znak prekomernog zalivanja. U tom slučaju, uklonite višak vode i smanjite učestalost zalivanja.
Takođe, nije potrebno prskati zamiju, jer se dobro snalazi u suvim uslovima, a normalna vlažnost u stanu će joj odgovarati.
Što se tiče presađivanja, nemojte žuriti. Zamioculcas ne voli da mu se uznemirava korenje, a s obzirom na to da sporo raste, verovatno će biti potrebno da je presadite samo svake dve godine. Ima veoma jak korenski sistem, pa je malo nepravilno oblikovana saksija sasvim normalna i ne predstavlja problem za biljku.
Često postavljana pitanja o zamijama
Da li je zamije lako održavati?
Za zamije se kaže da ih je nemoguće ubiti jer tolerišu loše uslove i zanemarivanje, što ovu biljku čini odličnom biljkom za početnike baštovane u zatvorenom prostoru.
Koliko brzo raste zamija?
Ova biljka raste pomalo sporo. Takođe raste u mahovima od nekoliko cm ili više odjednom u sezoni. Ali, generiše nekoliko novih stabljika godišnje.
Koliko dugo može da živi zamija?
Pošto je žilava i otporna, zamija je dugotrajna biljka. Zamije se takođe nazivaju biljkama nasleđa jer se mogu prenositi s generacije na generaciju.