Sadržaj
Kada započinjete sopstveni posao, pred sobom imate mnoga pitanja i dileme. Pored neizvesnosti i stalne zapitanosti da li će vaša poslovna zamisao uspeti, tu su i brojna pravna pitanja koja su neizostavna i ključna za početak poslovanja. Jedno od njih je i koju pravnu formu izabrati za svoj biznis. Da li je bolje biti preduzetnik ili registrovati društvo sa ograničenom odgovornošću (doo)?
Ukoliko se nalazite u ovoj dilemi, prvo što treba da uradite je da se detaljno informišete o svim ovim formama poslovanja. Zatim ćete da razmotrite sve njihove prednosti i nedostatke i da izaberete ono što je najprihvatljivije za vaš biznis. Ako ne možete sami da donesete ovu odluku, najbolje bi bilo da se konsultujete sa knjigovođom ili da potražite savet osobe koja već ima iskustva sa različitim formama poslovanja.
Ali, hajde da vidimo šta je karakteristično za ove forme i gde biste mogli da nađete priliku za svoj biznis.
Osnivanje preduzetničke radnje
Ovo je najjednostavniji i najbrži oblik kada je u pitanju otvaranje firme. Osim što je brzo, osnivanje preduzetničke radnje možete obaviti vrlo povoljno, a vi kao vlasnik imate potpunu kontrolu nad poslovanjem. Međutim, sa tom kontrolom dolazi i velika obaveza, jer ste vi kao preduzetnik odgovorni za sve aktivnosti svoje firme, plaćanja, dugove i komunikaciju. Dakle, u slučaju greške ili neuspeha, vaša lična imovina može biti ugrožena. Ali, ako ste odlučni da krenete u samostalno poslovanje, ne treba da razmišljate o neuspehu i porazima, već o napredovanju na poslovnom i ličnom planu. Pravna forma preduzetnika odlična je opcija za manje poslove ili za pojedince koji žele da rade samostalno.
Preduzetnik „knjigaš”
Takozvani preuzetnik „knjigaš” ima dve opcije za registrovanje. Prva je samooporezivanje, a druga je lična zarada. U obavezi je da pravda troškove, a obe opcije mogu i ne moraju biti u sistemu PDV-a.
Ako se opredeli za samooporezivanje, prihod ostvaruje kao fizičko lice, a onda se od tog prihoda plaća dažbina.
Porezi i doprinosi obračunavaju se prema ostvarenom prihodu ili prema minimalnoj osnovici ako je prihod manji. Na kraju svake godine plaća se i porez na dohodak u iznosu od 10%.
Obračunom lične zarade preduzetnik se oporezuje delom prihoda, a ostatkom plaća ličnu zaradu. To znači da ulazi u radni odnos i sam sebi isplaćuje mesečnu platu na osnovu koje plaća poreze i doprinose. Na kraju svake godine takođe plaća 10% poreza na dohodak.
Preduzetnik paušalac
Paušalno oporezivanje preporučuje se pojedincima koji nisu u mogućnosti da vode poslovne knjige. Oni prema rešenju koje im odredi Poreska uprava plaćaju fiksne troškove koji zavise od nekoliko faktora i uvek su isti, bez obzira na prihode.
Postoje uslovi za paušalno oporezivanje, a to je da promet u jednoj kalendarskoj godini mora da bude manji od 6 miliona dinara, odnosno da u 365 dana bude manji od 8 miliona dinara.
Paušalci ne pravdaju troškove, nisu u sistemu PDV-a i ne podnose završne račune. Postoje neke delatnosti koje ne mogu biti u sistemu paušalnog oporezivanja i o tome se treba detaljno informisati prilikom registrovanja preduzetničke radnje.
Društvo sa ograničenom odgovornošću (doo)
Ova pravna forma najbolji je izbor kada želite da poslujete, ali da u isto vreme smanjite rizik zbog gubitka ili greške. Osnivači društva sa ograničenom odgovornošću nisu lično odgovorni za dugove i obaveze firme, već je odgovornost ograničena na visinu kapitala koji je uložen u biznis. Osniovanje doo firme je složenije i skuplje od preduzetničke radnje, ali pruža veću fleksibilnost i mogućnost za rast. Ovo je dobar izbor za one koji planiraju ozbiljan poslovni poduhvat ili imaju planove za širenje poslovanja.
Šta je bolje izabrati
Svaki oblik poslovanja donosi sa sobom i dozu rizika. Međutim, ako ste preduzetnik u duši i oduvek želite da imate nešto svoje, onda ste spremni i da rizikujete. Ako planirate posao manjeg obima, da radite samo vi ili eventualno jedno ili dvoje zaposlenih, onda je osnivanje preduzetnočke radnje pravi izbor za vas. O načinu oporezivanja možete da porazgovarate sa knjigovođom, ali pre toga procenite svoje troškove, potrebe i mogućnosti raspolaganja finansijama.
Za one koji sebe vide kao vlasnike velikog i rastućeg biznisa, doo je bolji izbor. Registracija i papirologija jesu komplikovanije, ali su i mogućnosti veće.
Za koju god pravnu formu se odlučite, pre svega je najvažnije da vi budete sigurni u svoj posao i sposobnosti. Sve ostalo su obične obaveze koje ćete redovno i odgovorno izmirivati, da li sami ili uz pomoć knjigovođe – izbor je vaš.